تفاوت اینورتر (درایو) با سافت استارتر – آپدیت 2023

تفاوت اینورتر (درایو) با سافت استارتر – آپدیت 2023

در این بخش از سری مقالات نمایندگی یاسکاوا در ایران به بررسی تفاوت اینورترها با سافت استارتر پرداخته‌ایم. با ما همرا باشید!

یک سافت استارتر نوعی اینورتر صنعتی است که معمولاً در برنامه‌های کاربردی استفاده می‌شود که در آن جریان زیادی وجود دارد و البته در مواردی می‌تواند به موتور آسیب برساند در حالی که یک VFD (نوعی اینورتر صنعتی) می‌تواند سرعت موتور را تغییر داده و یا آن را کنترل کند.

در این مقاله به موارد زیر اشاره خواهیم کرد:

  1. کار داخلی این دستگاه‌ها
  2. چگونه می‌توان دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کرد.
  3. برای درک بهتر تفاوت‌های آن‌ها به برخی از موارد استفاده از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.
تفاوت اینورتربا سافت استارتر
تفاوت اینورتربا سافت استارتر

 

 مشاهده این مطلب پیشنهاد می شود : تعمیرات سرو یاسکاوا

دلیل استفاده از سافت استارتر چیست؟

الکتروموتور های پرتوان را اگر به صورت مستقیم راه‌ اندازی کنیم جریان راه اندازی چند برابر جریان نامی خواهد شد که موجب آسیب به موتور خواهد شد. پس از روش سافت استارتر استفاده خواهیم کرد

بیایید ابتدا در مورد مدار داخلی این دو دستگاه صحبت کنیم.

مدار داخلی یک سافت استارتر

یک سافت استارتر سه فاز معمولی با استفاده از شش یکسو‌کننده کنترل‌کننده تریستورها یا Silicon، در یک پیکربندی ضد موازی است که جهت شروع حرکت نرم موتور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یک تریستور از 3 قسمت تشکیل شده است:

  1. دروازه منطق
  2. کاتد
  3. آند

هنگامی که یک پالس داخلی به دروازه اعمال می‌شود، اجازه می‌دهد جریان از آند به کاتد جریان یابد و سپس جریان را به موتور ما بفرستد. وقتی پالس‌های داخلی به دروازه اعمال نشود، SCR ها (یکسو‌کننده کنترل شده سیلیکون) در حالت خاموش قرار دارند و بنابراین جریان را به موتور محدود می‌کنند.

 

مدار داخلی یک سافت استارتر
مدار داخلی یک سافت استارتر

 

این پالس‌های داخلی ولتاژ اعمال شده به موتور را برای کاهش سرعت جریان ورودی محدود می‌کنند.

پالس‌ها بر اساس زمان رمپ ارسال می‌شوند بنابراین جریان به آرامی روی موتور اعمال می‌شود. موتور متصل به سافت استارتر، با یک جریان خوب و از حداکثر سرعت از پیش تعیین‌شده شروع به کار می‌کند.

موتور سرعتش ثابت می‌ماند تا زمانی که موتور را متوقف کنیم جایی که سافت استارتر دور موتور را کاهش می‌دهد مشابه زمانی است که آن را افزایش می‌دهد.

مدار داخلی VFD

VFD ها که مانند سافت استارتر‌های نوعی اینورتر صنعتی هستند، سه مؤلفه اصلی دارند:

  1. یکسو‌کننده
  2. فیلتر
  3. معکوس‌کننده

یکسو‌کننده‌ها (دیودها) ولتاژ AC ورودی را می‌گیرد و آن را به ولتاژ DC تغییر می‌دهد.

 

مدار داخلی VFD
مدار داخلی VFD

 

 مشاهده این مطلب پیشنهاد می شود : کاربردهای اینورتر یاسکاوا

 

در مرحله بعد، فیلتر از خازن‌ها برای فیلتر کردن ولتاژ DC استفاده می‌کند.

سرانجام، اینورتر برای تبدیل ولتاژ DC از ترانزیستورها استفاده می‌کند و به موتور یک فرکانس می‌فرستد. این فرکانس موتور را به یک RPM (دور موتور) خاص هدایت می‌کند.

ما می‌توانیم سطح رمپ را درست مانند یک سافت استارتر تنظیم کنیم.

 

inverter-and-soft-starter

 

VFD یا سافت استارتر؟ کدام یک را باید انتخاب کنم؟

از آن مطالبی که گفته شد، می‌توان دریافت که یک VFD اساساً یک سافت استارتر با کنترل سرعت است؛ بنابراین چگونه می‌توان دریافت که کدام دستگاه برای استفاده ما مناسب است؟

معیار انتخاب دستگاه مناسب برای شما طبق میزان نیاز شما به کنترل است. عوامل دیگری نیز وجود دارد که باید در تصمیم خود در نظر بگیریم.

1- کنترل سرعت

اگر مورد استفاده شما به جریان زیادی نیاز دارد اما به کنترل سرعت احتیاج ندارد، یک اینورتر صنعتی از نوع سافت استارتر بهترین گزینه است.

اگر کنترل سرعت لازم باشد، اینورتر صنعتی VFD ضروری است.

2- قیمت

قیمت می‌تواند یک عامل تعیین‌کننده در بسیاری از برنامه‌های دنیای واقعی باشد. از آنجا که یک سافت استارتر دارای ویژگی‌های کنترل کمتری است، قیمت آن پایین‌تر از اینورتر صنعتی VFD است.

3- اندازه

سرانجام، اگر اندازه دستگاه ما یک عامل تعیین‌کننده باشد، سافت استارتر به طور کلی از بسیاری از VFD ها کوچک‌تر هستند.

حال، ما به برخی از مورد استفاده‌های دنیای واقعی نگاه می‌کنیم تا به ما کمک کنند تفاوت بین اینورتر صنعتی VFD و سافت استارتر را ببینیم.

 

مثال هایی از کاربرد VFD ها و سافت استارتر ها

1- امکانات تصفیه آب

اولین کاربرد پمپ فاضلاب خواهد بود. یک تصفیه خانه به طور معمول دارای جریان مداوم آب است که وارد آم می‌شود. بیایید فرض کنیم که با ورود به تصفیه خانه تقاضا برای آب در حال خروج از تصفیه خانه ثابت باشد.

 

اینورتر = سافت استارتر پیشرفته

اینورتر یا درایو وسیله‌ای بسیار مناسب برای کنترل انواع الکتروموتور‌ها محسوب می‌شود. این دستگاه علاوه بر اینکه گشتاور الکتروموتور و سرعت آن را کنترل می‌کند، از بروز اتفاقات ناگوار و خطراتی همچون سوختن موتور، علناً پیشگیری می‌کند. با خرید اینورتر یاسکاوا می‌توانید علاوه بر افزایش راندمان یا بهره‌وری الکتروموتور صنعتی، اجرای پروژه‌های منعطف و مطلوب‌تری را تجربه نمائید.

کدام وسیله بهترین گزینه خواهد بود؟

درست است! سافت استارتر انتخاب خوبی خواهد بود زیرا در این برنامه هنگام شروع حرکت پمپ آب، جریان زیادی در موتور ما وجود دارد که سافت استارتر ما قادر به کنترل آن بوده و به تدریج سرعت پمپ را بالا می‌برد.

از آنجا که تقاضا برای آب در حال خروج از تصفیه خانه همان مقدار عرضه تصفیه خانه است، سرعت پمپ ما متفاوت نخواهد بود.

با این حال، اگر تقاضا برای خروج آب از تصفیه خانه افزایش یا کاهش یابد که باعث می‌شود تا سرعت را تغییر دهیم، یک اینورتر صنعتی VFD انتخاب بهتری برای استفاده ما خواهد بود.

 

 مشاهده این مطلب پیشنهاد می شود : آموزش کاربردی اینورتر یاسکاوا

 

2- سیستم فن خنک کننده

کاربرد بعدی که به بررسی آن خواهیم پرداخت یک فن خنک‌کننده است.

در این سناریو، هنگامی که دمای هوای تصفیه خانه به نقطه تنظیم دمای بالا رسید، یک فن خنک‌کننده روشن می‌شود.

پس از رسیدن به نقطه تنظیم، فن خنک‌کننده برای حفظ دمای هوا کند می‌شود مگر اینکه دما پایین‌تر از دمای حداقل قرار گیرد، جایی که فن خاموش می‌شود.

با این وجود، اگر افزایش دما ادامه یابد و از دمای تعیین‌شده درجه حرارت بالا بگذرد، فن باید سریع‌تر حرکت کند.

 

کاربرد اینورترها و سافت استارترها (سیستم فن خنک کننده)
کاربرد اینورترها و سافت استارترها (سیستم فن خنک کننده)

 

کدام دستگاه در این شرایط بهترین عملکرد را دارد؟

درست است! یک اینورتر صنعتی VFD بهتر از یک سافت استارتر است زیرا سرعت فن باید متفاوت باشد.

اگر سناریوی ما فقط براساس دمای هوا و خاموش یا روشن شدن فن باشد نه تغییر سرعت، یک اینورتر صنعتی سافت استارتر می‌توانست گزینه بهتری باشد.

 

نتیجه گیری

در آخر، یک VFD و یک سافت استارتر می‌تواند عملکردهای مشابهی را در هنگام رمپ بالا یا پایین موتور انجام دهد.

تفاوت اصلی این دو اینورتر صنعتی در این است که یک VFD می‌تواند سرعت یک موتور تغییر دهد در حالی که یک سافت استارتر فقط شروع و توقف آن موتور را کنترل می‌کند.

در صورت مواجه شدن با یک کاربرد، قیمت و اندازه به نفع یک سافت استارتر است. در صورت نیاز به کنترل سرعت، VFD انتخاب بهتری است.

نمایندگی اینورتر یاسکاوا و امرن

همانطور که می‌دانید برای خرید یک اینورتر صنعتی مناسب برای کاربرد مورد نیاز خود باید از یک نمایندگی معتبر خرید خود را انجام دهید تا از اصالت کالای خریداری شده خود اطمینان حاصل کنید و بهترین انتخاب را داشته باشد.

 

نمایندگی اینورتر یاسکاوا و امرن
نمایندگی اینورتر یاسکاوا و امرن

 

نمایندگی رسمی اینورتر امرن در تهران قرار دارد که می‌تواند در آن اینورتر امرن و یاسکاوا در تهران خریداری کنید و به علت رسمی بودن این نمایندگی که فروش اینورتر صنعتی را بر عهده دارد می‌توانید از اصالت کالای خریداری شده ی خود مطمئن باشید.

فروش اینورتر از جمله مواردی است که باید تماما از سوی نمایندگی‌های مجاز صورت پذیرد و نمی‌توان به فروشندگان جانبی آن اطمینان کرد. نمایندگی امرن و نمایندگی یاسکاوا در تهران قرار دارند که می‌توانید با مراجعه به این مراکز و یا دیگر نمایندگی رسمی اینورتر صنعتی خریدی قابل اعتماد داشته باشید.

نمایندگی رسمی اینورتر صنعتی از این جهت که برای فروش اینورتر صنعتی باید علم و دانش کافی داشته و با اجزای تشکیل‌دهنده‌ی اینورتر صنعتی و مشخصات فنی آن آشنایی کامل داشت، حائز اهمیت است.

نمایندگی امرن و یاسکاوا در تهران به علت اینکه از نمایندگی رسمی اینورتر صنعتی هستند می‌توانند برای داشتن انتخابی مناسب خریداران را راهنمایی کنند و برای فروش اینورتر خود اینورتر صنعتی مناسب کاربری مشتریان خود را به آن‌ها پیشنهاد دهند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.