اینورتر صنعتی یا AC درایو چیست و چگونه کار می کند؟(2024)

اینورتر صنعتی یا AC درایو چیست و چگونه کار می کند؟(2024)

به طور کلی، درایوهای یاسکاوا برای کیفیت، قابلیت اطمینان و تطبیق پذیری  شناخته شده اند، و آن ها را تبدیل به انتخابی محبوب برای برنامه های کاربردی اتوماسیون صنعتی می‌کند . پایدار ساختن جهان و روش زندگی با اینورتر صنعتی، درایو AC وسیله‌ای است که برای کنترل سرعت موتور الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کنترل فرآیند به این منظور می‌باشد که:

  1. کنترل فرآیند را بهبود می‌بخشد.
  2. مصرف انرژی را کاهش داده وانرژی را به طورمؤثر تولید می‌کند.
  3. استرس مکانیکی در برنامه‌های کنترل موتور را کاهش می‌دهد.
  4. عملکرد برنامه‌های مختلف را با تکیه بر موتورهای برقی بهینه‌سازی می‌کند.

پایدار ساختن جهان و روش زندگی با اینورتر صنعتی

از درایو AC به‌راحتی می‌توان برای تبدیلات انرژی نیز استفاده کرد که می‌تواند شامل تبدیل انرژی از منابع طبیعی مانند خورشید، باد یا جزر و مد به شبکه الکتریکی باشد که در نتیجه از این انرژی می‌توان برای مصارف محلی استفاده کرد.

در فن‌آوری‌های ترکیبی، از اینورتر صنعتی برای ترکیب منابع انرژی معمولی و ذخیره انرژی نیز استفاده می‌شود.

درایوAC یا اینورتر صنعتی همچنین با نام‌های مختلف دیگری مانند درایوهای سرعت قابل تنظیم، درایوهای فرکانس قابل تنظیم، درایوهای فرکانس متغیر، درایوهای با سرعت متغیر، مبدل فرکانس و مبدل‌های برق شناخته می‌شود.

بهتر است این موارد را بدانید که:

  1. اقتصاد‌های نو‌ظهور باعث افزایش مصرف انرژی می‌شوند.
  2. 20٪ از انرژی مصرفی جهان انرژی الکتریکی است.
  3. بیش از 50٪ انرژی الکتریکی توسط موتورهای الکتریکی استفاده می‌شود.
  4. 75٪ ازدرایو AC در پمپ‌ها، فن‌ها و کمپرسورها استفاده می‌شوند.
  5. درصورت استفاده از اینورتر صنعتی در هر برنامه مناسب، می‌توان مصرف انرژی الکتریکی جهانی را تا 10٪کاهش داد.

نیاز به صرفه‌جویی در مصرف انرژی به منظور صرفه‌جویی در محیط، محرک اصلی در توسعه دستگاه‌های کنترل سرعت می‌باشد و اینورتر صنعتی روش بهینه‌ای برای کنترل سرعت موتورهای برقی را برای مطابقت با تقاضای بار فراهم می‌کند. حتی تغییرات کوچک در سرعت موتور می‌تواند باعث ایجاد تغییرات چشمگیر در مصرف انرژی شود.

بهتر است به این موضوع دقت داشته باشید که درایو AC در جهان به صورت عامیانه قابل شناخت نمی‌باشد ولی این دستگاه به‌تنهایی در زندگی روزمره و زندگی جدید افراد بسیار تاثیر گذار بوده و نقش بسزایی دارد.

یک درایو AC یا اینورتر صنعتی چیست و چگونه کار می کند؟

یک اینورتر یا AC درایو وسیله‌ای است که برای کنترل سرعت موتورهای الکتریکی به کار می‌رود. این دستگاه بدون آنکه قدرت و گشتاور موتور را کاهش دهد، سرعتش را با تغییر فرکانس منبع تغذیه موتور، تحت کنترل در می‌آورد.

 یک درایوAC یا اینورتر صنعتی چیست و چگونه کار می کند؟

ولتاژ سه فاز درون دستگاه به یک موتور متصل است که میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند. بخش چرخنده موتور الکتریکی تحت تاثیر این میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد و تعداد دور خود را با آن هماهنگ می‌کند.

روش های راه اندازی الکترو موتورها

 

راه اندازی بصورت مستقیم

راه اندازی ستاره-مثلث

راه اندازی نرم که در صنعت به Soft Starter معروف است

به کمک درایو که محور اصلی این مقاله است

 

روش مستقیم یا DOL

درایو موتور ac: در روش راه اندازی مستقیم برق از سه فاز اصلی r و s و t به کنتاکتور ورود پیدا کرده و الکترو موتور برق دار می‌شود اما نکته دارای اهمیت این است که در این روش جریان راه‌اندازی بالایی نیاز داریم.

 

روش ستاره مثلث

در این روش یکی از ایرادات روش مستقیم برطرف می‌شود موتور را با ولتاژ کمتری راه اندازی می کنیم پس جریان بالای راه اندازی که در روش مستقیم ممکن بود اشکالاتی برای ما ایجاد کند در این روش برطرف می‌شود.

 

راه اندازی نرم

در سافت استارتر کاهش ولتاژ در هر فاز داریم زیرا دو تریستور یکی برای نیم سیکل مثبت و یکی برای نیم سیکل منفی داریم و در نتیجه این کاهش ولتاژ باعث کاهش جریان راه اندازی می‌شود. برای جلوگیری از تلفات حرارتی یا Heat Loss بعد از راه اندازی سافت استارتر را از مدار خارج میکنیم.

 

روش اینورتری یا درایو (بهترین روش)

روش اینورتری(درایو) کنترل دور موتور از ۰ تا ۱۰۰ و حفاظت آن را انجام می دهد.

 

درایو فرکانس متغیر

یکسوساز و فیلتر: توان AC را به توان DC با تموج یا ریپل ناچیز تبدیل می کند. بخش یکسو ساز یا  rectifierمتشکل از دیود هایی است که خروجی DC  با ریپل تولید می کنند. بخش مربوط به فیلتر، ریپل های بوجود آمده را حذف کرده و یک DC ثابت به فرکانس صفرایجاد می کنند.

اینورتر: بخش اینورتر توان DC را به AC تبدیل می‌کند با فرکانس مورد نظر ما.

 

مزایای استفاده از درایو AC

کاهش جریان راه اندازی

کاهش اوج بار در سیستم قدرت

کاهش تنش حرارتی و شوک مکانیکی (Mechanical Stress)

افزایش ضریب قدرت

کنترل سرعت موتور

کنترل سرعت موتور

این سرعت توسط اینورتر صنعتی که فرکانس شبکه را به هر چیزی بین  0 تا 400 هرتز یا حتی بالاتر تبدیل می‌کند کنترل می‌شود؛ بنابراین سرعت موتور بطور متناسب با فرکانس کنترل می‌شود.

کنترل سرعت موتور

فن آوری کنترل سرعت موتور AC یا اینورتر صنعتی شامل:

واحد یکسوکننده : تغذیه اینورتر صنعتی توسط برق شبکه از طریق یکسو‌کننده تهیه می‌شود. واحد یکسو‌کننده می‌تواند یک‌طرفه یا دو‌طرفه باشد. در صورت یک‌طرفه بودن، درایو AC با گرفتن انرژی از شبکه و تبدیل آن می‌تواند موتور را به سرعت راه‌اندازی کند.

در صورت دو طرفه بودن یکسو‌کننده ، درایو AC همچنین می‌تواند انرژی چرخشی مکانیکی را از موتور گرفته و آن را مجدداً به شبکه الکتریکی بازگرداند.

 DC Circuit : این مدار، انرژی الکتریکی را از یکسو کننده برای استفاده اینورتر ذخیره می‌کند. در بیشتر موارد، انرژی در خازن‌های پرقدرت ذخیره می‌شود.

واحد اینورتر : واحد اینورتر درایو AC ، انرژی الکتریکی را از مدار dc می‌گیرد و آن را به موتور عرضه می‌کند. اینورتر از تکنیک‌های مدولاسیون برای ایجاد ولتاژ سه فاز مورد نیاز برای موتور استفاده می‌کند.

فرکانس را می‌توان تنظیم کرد تا با نیاز فرایند مطابقت داشته باشد. هرچه فرکانس ولتاژ خروجی بیشتر باشد، سرعت موتور نیز به مراتب بیشتر می‌شود.

مزایای درایو موتور AC

انواع موتورهایی که توسط اینورتر صنعتی کنترل می‌شوند، معمولاً با سرعت ثابت کار می‌کنند. فعال کردن کاربر برای کنترل سرعت موتور به‌طور بالقوه از نظر کنترل فرآیند، استرس سیستم و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، مزایای مختلفی به وی می‌دهد.

کنترل فرآیند : کنترل خروجی پروسه به مقدار مورد نیاز، همگام‌سازی قسمت‌های مختلف پروسه اصلی و کنترل آن‌ها و در مواقعی که نیاز به تغییرات در پردازش باشد بتوان به راحتی تنظیمات را تغییر داد.

کاهش فشار و شوک : کاهش جریان راه‌اندازی که امکان استفاده از فیوزهای با توان پایین‌تر و سایر تجهیزات (سیم و کابل) را فراهم می‌کند. اوج بار را در شبکه الکتریکی کاهش می‌دهد و کاهش شوک مکانیکی در زمان شروع و توقف موتور الکتریکی را بوجود می‌آورد.

صرفه جویی انرژی : صرفه‌جویی در مصرف انرژی الکتریکی در مقایسه با روش‌های سنتی کنترل فرآیند را برای ما فراهم می‌کند. به عنوان مثال در برنامه‌های پمپ و فن ، صرفه‌جویی در انرژی به طور معمول 20 تا 50 درصد است.

برند های سازنده اینورتر صنعتی در دنیا

برند های سازنده اینورتر صنعتی در دنیا

شاید این سوال برای برخی از شما ایجاد شده باشد که برند‌های سازنده‌ی اینورتر صنعتی در دنیا چه تعدادی می‌باشند. برای پاسخ به این سوال بهتر است به این موضوع دقت داشته باشید که برند‌های مختلف و معروف در کل سطح دنیا وجود دارند که برای استفاده‌ی شما عزیزان به ساخت اینورتر صنعتی می‌پردازند.

یکی از معروفترین این برند ها اینورتر صنعتی یاسکاوا و اینورتر صنعتی امرن هستند!

برند های گوناگون و معروفی که هر یک برای رسیدن به این جایگاه فاکتور‌های خاصی را در اینورتر های صنعتی قرار داده‌اند. هر یک از این برند‌های سازنده برای خود نام و نشانی دارند که مشتریان ثابتی نیز از این برند‌ها خرید کرده و آن‌ها را حمایت می‌کنند.

برخی از افراد با دیدن هزینه‌ی کم این محصولات به طور کلی برند محصول را رها کرده و محصول را به خاطر هزینه‌ی کم خریداری می‌کنند ولی بهتر است بدانید که برند‌های معروف دنیا بی‌دلیل معروف نشده‌اند و در پشت پرده‌ی برند های معروف کیفیت و کارایی عالی قرار گرفته است پس بهتر است حین خرید اینورتر صنعتی حتما به برند محصول نیز دقت داشته باشید.

بهترین برند اینورتر صنعتی

ازجمله سوالاتی که بیشتر از هرچیزی ذهن خریداران اینورتر صنعتی را به خود درگیر می‌کند این می‌باشد که بهترین اینورتر از کدام برند می‌باشد یا بهترین برند در میان برندهای اینورتر کدام یک می‌باشد؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است با برخی از این برند‌ها آشنا شوید.

بهترین برند اینورتر صنعتی

برای مثال برند یاسکاوا در تهران و البته در کل بازار‌های جهانی یکی از برند‌های عالی در تولید اینورتر می‌باشد و افرادی که در شهر تهران زندگی می‌کنند به‌راحتی می‌توانند از این برند خریداری کرده و از محصولات تولید شده یاسکاوا استفاده نمایند.

نمایندگی امرن تهران نیز یکی از بهترین نمایندگی‌های فروش برند امرن می‌باشد که اینورتر امرن و سایر محصولات این شرکت را به فروش می‌رساند.

شرکت‌های سازنده اینورتر• Yaskawa • Siemens • ABB • Omron • Danfoss • Schneider • Mitsubishi نیز از جمله برند‌های معروف برای اینورتر می‌باشند ولی بهتر است به این موضوع دقت داشته باشید که انتخاب بهترین برند بر اساس سلیقه‌ی شما می‌باشد و شما با توجه به نوع کارکرد و استفاده‌ی خود از اینورتر می‌توانید بهترین برند را بیابید.

اما در حالت کلی می‌توان اشاره کرد که اغلب بازارهای جهانی برند یاسکاوا را بهترین برند و مطرح‌ترین برند سازنده اینورتر در جهان می‌دانند.

برای مثال برخی از افراد اینورتر جرثقیل را در مارک خاصی پسند می‌کنند و در مقابل آن برخی از افراد اینورتر آسانسوری در همان برند را امتحان کرده ولی از کیفیت و یا کارایی محصول راضی نیستند ولی در همان برند خاص اینورتر پمپ بسیار عالی و پرفروش می‌باشد.

اینورتر جرثقیل، اینورتر آسانسوری و اینورتر پمپ هر کدام دارای سیستم و کارایی‌های متفاوتی می‌باشند که ممکن است در برند‌های گوناگون هر کدام کیفیت متفاوتی داشته باشند. بهتر است حین خرید بعد از بررسی برند موارد دیگری را نیز بررسی کنید تا از کیفیت محصول مطمئن شوید.

نمایندگی رسمی فروش اینورتر در ایران

کشور ایران نیز یکی از کشور‌هایی می‌باشد که از این محصول در آن بسیار استفاده می‌شود. افراد فنی کار در کشور ایران بسیار زیاد می‌باشند و برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در اکثر موارد از اینورتر صنعتی استفاده می‌کنند.

نمایندگی رسمی فروش اینورتر در ایران

نمایندگی های فروش اینورتر در ایران نیز به نوبه‌ی خود عالی می‌باشد و اکثرا در بیشتر شهر‌های بزرگ ایران نمایندگی های رسمی فروش اینورتر وجود دارد.

از جمله نمایندگی‌های موجود در ایران که به فروش اینورتر می‌پردازند نمایندگی رسمی اینورتر یاسکاوا در تهران و نمایندگی امرن می‌باشد. هر دو این برند ها یکی از بهترین برند های اینورتر جرثقیل، اینورتر آسانسوری، اینورتر پمپ و … می‌باشند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید و اطلاعات دقیق‌تری را نسبت به فروش اینورتر یاسکاوا و فروش اینورتر امرن در ایران توسط نمایندگی رسمی این شرکت‌ها کسب نمایید.

 نمایندگی فروش اینورتر یاسکاوا در تهران

شهر تهران یک شهر بسیار پرجمعیت می‌باشد که در این شهر بیشتر از سایر شهر‌ها مشاغل آزاد وجود دارد و افراد بیشتری از اینورتر صنعتی یا درایو AC استفاده می‌کنند. همانطورکه می دانید هدف از استفاده اینورتر مصرف بهینه انرژی و برق و کنترل پروسه‌های متفاوت در امور صنعتی می‌باشد.

نمایندگی فروش اینورتر یاسکاوا در تهران یکی از مشهورترین و بهترین نمایندگی فروش اینورتر می‌باشد چرا که دراین نمایندگی رسمی اینورتر صنعتی، اینورتر صنعتی یاسکاوا بیشتر از سایر محصولات به فروش می‌رسد و شما همچنین می‌توانید از اینورتر پله برقی، آسانسور، پمپ، جرثقیل و غیره نیز در این نمایندگی رسمی اینورتر بهره ببرید.

همچنین محصولات برند های مطرح جهان مانند اینورتر صنعتی امرن نیز در این نمایندگی رسمی وجود دارد، کافی از تا از محصولات متنوع این فروشگاه دیدن فرمایید تا تمام نیازات شما در رابطه با درایو ها و اینورتر های صنعتی مورد نیازتان رفع گردد.

نمایندگی رسمی اینورتر امرن

نمایندگی رسمی اینورتر امرن یکی دیگر از نمایندگی رسمی اینورتر صنعتی معتبر در ایران می‌باشد. این نمایندگی با سالیان سال تجربه و فعالیت حرفه‌ای در راستای عرضه و فروش رسمی اینورتر صنعتی و همچنین تعمیر تخصصی اینورتر صنعتی آماده ارائه خدمات به مشتریان می‌باشد.

هدف اصلی این نمایندگی خدمات پس از فروش اینورتر می‌باشد. شما به‌راحتی می‌توانید از نمایندگی امرن خرید کرده و از محصولات با کیفیت و عالی امرن استفاده کنید.

در این نمایندگی رسمی اینورتر ، شما به‌راحتی می‌توانید اینورتر جرثقیل، اینورتر آسانسوری و اینورتر پمپ را خریداری کرده و از محصولات با کیفیت این برند بهره‌مند شوید.

تمامی این نمایندگی‌ها به منظور راحتی کار شما در برخی از نقاط شهر های بزرگ قرار گرفته‌اند تا شما به‌راحتی بتوانید محصول مورد نیاز خود را خریداری کنید.

کافی است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید اینورتر صنعتی یا مشاوره قبل از خرید با تلفن‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.