اینورتر یاسکاوا چیست و چه مزایایی دارد؟

اینورتر یاسکاوا چیست؟

یک اینورتر صنعتی یا AC Drive وسیله ای است که برای کنترل سرعت موتورهای الکتریکی به کار می رود. این دستگاه بدون آنکه قدرت و گشتاور موتور را کاهش دهد، سرعتش را با تغییر فرکانس منبع تغذیه موتور، تحت کنترل در می آورد.

ولتاژ سه فاز ، درون موتور باعث ایجاد میدان مغناطیسی می شود. روتور موتور الکتریکی تحت تأثیر این میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد و سرعت چرخش خود را با آن هماهنگ می‌کند.

کنترل سرعت موتور با اینورتر صنعتی

اینورتر صنعتی با تغییر فرکانس به حداکثر ۴۰۰ هرتز (یا بالاتر)، سرعت را کنترل می‌کند؛ بنابراین، سرعت موتور به طور هماهنگ و متناسب با این فرکانس کنترل می‌شود. فنّاوری اینورتر صنعتی شامل:

۱- واحد یکسو کننده جریان: اینورتر صنعتی انرژی خود را از طریق واحد یکسو کننده دریافت می‌کند. این واحد می‌تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. در صورت یک طرفه بودن، اینورتر صنعتی با گرفتن انرژی الکتریکی از شبکه ، موتور را راه اندازی می‌کند. دو طرفه بودن واحد یکسو کننده به اینورتر کمک می‌کند تا انرژی الکتریک برگشتی را به شبکه‌ی الکتریکی باز گرداند.

۲- برد خازن : این مدار انرژی تولید شده توسط یکسو کننده را در خود ذخیره می‌کند. در اکثر مواقع، انرژی در خازن‌های پرقدرت ذخیره می‌شود.

۳- واحد اینورتر: این واحد انرژی را از طریق مدار DC می‌گیرد و آنرا به انرژی موردنیاز موتور تبدیل می‌کند ، اینورتر با تکنیک‌های مدولاسیون، خروجی سه فاز مورد نیاز موتور را ایجاد می نماید . کاربر می‌تواند فرکانس را تنظیم کند تا مطابق آنچه فرآیند نیاز دارد ، سرعت موتور به همان اندازه باشد. هر چه فرکانس ولتاژ خروجی بیشتر باشد، سرعت موتور بیشتر خواهد بود، به این ترتیب خروجی فرآیند نیز سریع تر پدیدار می‌شود.

کنترل سرعت موتور با اینورتر صنعتی

مزایای اینورتر صنعتی چیست؟

اینورتر بار و فشاری که به موتور وارد میشود را به وسیله ی سیستم هوشمند خود محاسبه میکنند. پس از محاسبه، با توجه به میزان به دست آمده اجازه عبور جریان و راه اندازی موتور را میدهد. خازن های داخلی اینورتر جریان را ذخیره کرده و حتی در زمان نیاز به عنوان باتری سیستم عمل خواهند کرد.

این خازن ها باعث میشوند تا تنها یک بار برای راه اندازی سیستم از جریان برق شبکه استفاده شود. این مورد باعث صرفه جویی زیادی در برق مصرفی و کاهش هزینه های میشود. اینورتر ها میتوانند بین ۲۰ تا ۵۰ درصد باعث صرفه جویی شوند.

کاربردها در:

۱- آسانسور

۲- نوار نقاله

۳- فن‌های صنعتی

۴- انواع پمپ

۵- سیستم آب‌رسانی

۶- ماشین آلات صنعت چاپ

۷- انواع جرثقیل‌ها

موتورهای که به وسیله اینورتر های صنعتی کنترل می شوند . کنترل کامل کاربر بر روی موتور به او مزایای مختلفی می‌دهد، کاربر می‌تواند به راحتی فشار سیستم را بررسی و در مصرف انرژی صرفه جویی کند.

وجود اینورتر باعث می‌شود تا راه اندازی به صورت نرم و روان صورت گیرد. این حالت در زمان توقف نیز به همین شکل خواهد بود. اینورتر میتواند موتور تحت کنترل خود را به نرمی روشن و خاموش کرده و حتی کاربر امکان تنظیم چپ گرد یا راست گرد موتور را نیز در اختیار دارد.

علاوه بر این، مزیت های دیگر اینورتر صنعتی:

۱- اختلالات شبکه برق را کاهش می‌دهد

۲- عمر مفید موتور افزایش می‌یابد

۳- ضربه‌های مکانیکی کاهش داده می‌شوند

۴- امکان تغییر جهت حرکت موتور

۵- در حد توان موتور می‌توان اضافه بار داشت

۶- کنترل سرعت و گشتاور موتور به طور کامل

۷- کنترل نحوه خاموش و روشن موتور

۸- جلوگیری از گرم شدن بیش از حد موتور

و …

چگونگی انتخاب یک اینورتر صنعتی؟

قاعدتاً، هر برند و شرکتی حروف و اعداد متفاوتی را جهت تنظیم دستگاه استفاده می‌کند که می‌توان با خواندن دفترچه‌ی راهنمای اینورتر به نحوه استفاده از آن پی برد. خروجی درایور صنعتی می‌تواند محصولات مختلفی مانند پمپ آب، فن، آسانسور، جرثقیل و … باشد. باید دقت کنیم که اینورتر های صنعتی می‌توانند تک فاز یا سه فاز باشند ولی خروجی آنها سه فاز با ولتاژهای مختلف می باشد.

انواع اینورتر صنعتی

انواع اینورتر صنعتی

هنگام خرید اینورتر صنعتی به برخی نکات باید توجه کرد:

۱- با توجه به نوع عملکرد موتور الکتریکی اینورتر را خریداری کنید

۲- نوع کاربری می‌تواند سبک یا سنگین باشد

۳- به کیلو وات و جریان مورد نیاز موتور الکتریکی توجه کنید

۴- اینورتر را بر حسب میزان آمپر موتور بخرید

۵- برق ورودی را بررسی کرده و از سه فاز یا تک فاز بودن آن آگاه شوید

۶- کاربری الکتروموتور چیست؟ (پمپ، آسانسور، …)

۷- میزان دمای محیط چه مقدار است (افزایش دما باعث کاهش توان اینورتر می‌شود)

۸- ارتفاع محیط از سطح دریا (بالا رفتن ارتفاع توان اینورتر را کاهش می‌دهد)

۹- جریان الکتروموتور را بررسی کنید

راه اندازی موتورهای الکتریکی سه فاز با برق تک فاز؟

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های اینورترهای صنعتی آن است که می‌توانند یک موتور الکتریکی سه فاز را با جریان برق تک فاز راه اندازی کنند. نوع تک فاز به سه فاز اینورتر ها مناسب کارگاه‌ها یا به طور کل مکان‌های است که به برق سه فاز دسترسی ندارند.

اکثراً، دیده شده که از اینورتر تک به سه فاز در پمپ‌های خانگی استفاده کنند، چرا که بسیاری از منازل از برق تک فاز استفاده می کنند و به برق سه فاز دسترسی ندارند. به کمک این نوع اینورتر ها می‌توان، به راحتی یک موتور سه فاز را با حداکثر ۱۰ کیلو وات راه اندازی کرد. قابلیت چپ گرد و راست گرد کردن موتور الکتریکی در اختیار کاربر است و ضربه‌های مکانیکی در زمان راه اندازی به میزان قابل توجه ای کاهش می یابد.

جریان کشی و از بین رفتن انرژی اولیه موتور با وجود اینورتر متوقف می‌شود. پمپ‌های خانگی همواره سر و صدای زیادی را برای کاربران ایجاد می‌کند، اما وجود یک اینورتر این صدا و نویز خارجی را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

قیمت یا کارایی؟

اینورتر های صنعتی در بازار با برچسب های قیمت متفاوتی پیدا می‌شوند. نسبت به نوع کاربری می‌توان از انواع ساده تا پیشرفته آن‌ها استفاده نمود؛ اما ارزان بودن یا گران بودن محصول در صورتی که کارایی مورد نظر را نداشته باشد، از ارزش دستگاه می‌کاهد. پس همواره دستگاهی را انتخاب کنید که برندی مطرح و آشنا و عملکرد آن توسط افراد زیادی تائید شده باشد. پس همواره با توجه به نوع کارایی، نام برند و در انتها قیمت به خرید اینورتر صنعتی بپردازید.

اینورترهای یاسکاوا

شرکت یاسکاوا با بیش از ۱۰۰ سابقه در زمینه ی موشن و درایو جزو برترین های جهان می باشد . برند یاسکاوا در گلوبال مارکت جزو برترین ها است و در زمینه تولیدات اینورتر و سرو خلاق ترین و به روز ترین شرکت در سطح جهان می باشد و مبدع انواع مختلف اینورترها (همانند اینورتر ماتریکسی) در جهان است.

اینورترهای سری ۱۰۰۰ شرکت یاسکاوا از سری های پرطرفدار این شرکت می باشد و از توان ۰,۲ کیلووات تا ۶۳۰ کیلووات ، تک فاز و سه فاز تولید می گردد . مدل های پر طرفدار این سری شامل V1000  ، A1000 ، H1000 ، L1000 ، T1000 ، J1000 و …. می باشد. که در ادامه مدل های V1000 ، A1000 ، J1000 و L1000 که پرطرفدارتر هستند را توضیح خواهیم داد.

اینورتر های سری V1000  از توان ۰.۲ تا توان ۱۸.۵ کیلووات با ورودی تک فاز و سه فاز ۲۰۰ و ۴۰۰ ولت تولید می شود و دارای کاربرد عمومی است و از کاربردهای سبک مثل پمپ و فن تا کاربردهای سنگین مثل جرثقیل و تاور کرین را ساپورت می کند و بصورت Open Loop کار می کند. سری V1000 انواع مختلف شبکه های ارتباطی را ساپورت می کند و دارای یونیت ترمز داخلی است.

برخی دیگر از ویژگی های سری V1000 شرکت یاسکاوا

۱- استفاده از ترمز  High Flux جهت کاهش ۵۰ درصدی زمان ترمز

۲- پاسخ بسیار سریع در مقابل تغییرات بار

۳- مد کنترلی V/F و Vector

۴- تنظیم خودکار بسیار سریع (Auto Tunning)

۵- دارای نویز فیلتر داخلی ورودی

۶- پارامترهای User Friendly

A1000 هم یکی دیگر از سری های پرطرفدار یاسکاوا است سری A1000 یاسکاوا از توان ۰.۲ تا ۶۳۰ کیلووات تولید می شود و همانند سری V1000 دارای کاربرد عمومی است .A1000  با ورودی تک فاز و سه فاز عرضه می شود. سری A1000 مدهای کنترلی V/F و VECTOR را ساپورت می نماید و بصورت Open Loop و Close Loop کار می کند. سری A1000 انواع مختلف شبکه های ارتباطی را ساپورت می کند و دارای یونیت ترمز داخلی تا توان ۳۰ کیلووات است.

برخی دیگر از ویژگی های سری A1000 شرکت یاسکاوا

۱- مد کنترلی V/F و(CLV & OLV ) Vector

۲- قابلیت تنظیم خودکار پارامترها در حالت های گردشی و ساکن برای موتورهای القایی وسنکرون

۳- گشتاور و راه اندازی بسیار بالا (۲۰۰% در ۰.۳ هرتز)

۴- دارای یونیت ترمز داخلی ( تا رنج ۳۰KW )

۵- PID کنترل قدرتمند

۶- پشتیبانی از انواع کارت های کلوز برای انواع انکدرها

اینورتر آسانسور سری L1000 شرکت یاسکاوا در این صنعت بسیار استفاده شده است و جایگزینی ارزنده برای سری L7 می باشد . رنج توانی این سری از ۴ الی ۱۱۰KW می باشد . سری L1000 شرکت یاسکاوا ، یک اینورتر خاص طراحی شده برای ۳میلیون بار استارت است و دارای Over load با مقدار ۱۶۵% جریان خروجی می باشد . این اینورتر ، توابع کنترلی پیشرفته برای راه اندازی موتورهای القایی (IM) وسنکرون  (PM) را در صنعت آسانسور بصورت سیستم های گیر بکس دار یا فاقد گیربکس  دارا می باشد.

برخی دیگر از ویژگی های سری L1000 شرکت یاسکاوا

۱- توابعی با روش جدید برای جبران سازی گشتاور و جلوگیری از عقب گرد موتور در هنگام راه اندازی

۲- کاهش دهنده نوسانات گشتاور برای راحتی و نرمی حرکت موتور

۳- قابلیت اتصال به UPS و توانایی تشخیص جهت حرکت در راستای بار سبکتر در شرایط استفاده از برق اضطراری

۴- پشتیبانی از انواع کارت های PG

سری J1000 جایگزین مناسبی برای سری قبل J7 شرکت یاسکاوا می باشد . J1000 یاسکاوا از رنج توانی ۰.۱ الی ۵.۵KW تولید می شود . ورودی تکفاز آن تا توان ۲.۲KW عرضه می گردد . این سری دارای مد کنترلی V/F است و می تواند تا ۱۵۰% اضافه بار(در اکثر مدل های یاسکاوا) را برای مدت یک دقیقه تحمل کند . برای کاربردهای سبکتر که مد کنترلی Vector مورد نیاز نباشد ، می توان از این سری استفاده کرد .

اینورترهای نسل جدید یاسکاوا که قرار است جایگزین سری ۱۰۰۰ یاسکاوا شوند با نام های سری GA700 ، GA500 ، CH700 ، CR700 اخیرا روانه بازار شده اند و از قابلیت های جدیدی مثل کی پد بلوتوثی ، منبع تغذیه داخلی ، نویز فیلتر داخلی و … برخوردار می باشند .

نکته ای که در رابطه با اینورترهای یاسکاوا وجود دارد این است که تا سال ۲۰۰۹  اینورترهای شرکت امرن را نیز شرکت یاسکاوا تولید می کرد همانند سری V1000 و مدل قدیمی تر سری V7 به همن دلیل ، برخی اینورتر های یاسکاوا را نیز با نام امرن می شناسند.

شما می توانید برای خرید انواع سری از اینورترهای یاسکاوا با مجموعه ایران یاسکاوا تماس حاصل نمایید. لازم به ذکر است تمامی این سری از اینورترها در انبار ما موجود می باشند و مجموعه ایران یاسکاوا آماده ارائه انواع خدمات فنی به شما عزیزان است. همچنین این مجموعه افتخار دارد که چندین سال است در زمینه تعمیر اینورتر یاسکاوا بصورت تخصصی فعالیت می کند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *