در ابتدا می خواهیم بخش‌های اصلی اینورتر یاسکاوا را توضیح دهیم.

در تصویر زیر شما قسمت مدار قدرت یک درایو AC را مشاهده می کنید.

لازم به ذکر است که یک درایو AC از دو قسمت اصلی مدار قدرت و مدار فرمان تشکیل شده است .

  1. اولین قسمت که در سمت چپ تصویر مشاهده می کنید شامل پل دیود می باشد که اگر اینورتر یاسکاوای شما تک فاز باشد شامل چهار دیود است اگر سه فاز باشد شامل ۶ دیود خواهد بود.
  2. در قسمت میانی شما می توانید یک اینداکتور و یک کندانسورمشاهده کنید که برای تسویه و فیلتر ولتاژ و جریان کاربرد دارد این قسمت  Dc bus نامیده می شود.
  3. قسمت سمت راست تصویر شامل IGBT سه فاز می باشد که شامل ۶ عدد IGBT توان بالا است.
 شروع بررسی اینورتر یاسکاوای معیوب
شروع بررسی اینورتر یاسکاوای معیوب

مشاهده این مطلب : تعمیرات سرو یاسکاوا

شروع تعمیر اینورتر یاسکاوا

در ابتدا اینورتر را روشن نکنید و از این که در قسمت قدرت اینورتر اتصال کوتاه وجود ندارد مطمئن شوید.

می خواهیم سه نوع از ارورهایی که در درایو ها رایج است را بیان کنیم :

۱- اولین اروراز اعمال ولتاژ ناصحیح به درایو به وجود می‌آید که باعث از بین رفتن پل دیود و وریستورهای درایو می شود.

۲- دومین مشکل از ضعیف ترین تجهیز الکترونیکی درایو با نام کندانسور می‌تواند باشد طول عمر این قطعه از همه قطعات درایو کمتر است و معمولاً نیاز می شود که با تعمیر درایو این تجهیز هم تعویض گردد.

۳- سومین ارور مربوط به آسیب رسیدن به IGBT اینورتر یاسکاوا است که از عواملی چون : داغ شدن زیاد، اتصال کوتاه در حین کار و … به وجود می آید.

تعمیر اینورتر یاسکاوا
تعمیر اینورتر یاسکاوا

شروع بررسی اینورتر یاسکاوای معیوب

در ابتدا با استفاده از یک مولتی متر که دارای تست دیود است سه فاز ورودی را با قسمت دی سی باس درایو چک می کنیم(هر دو ترمینال مثبت و منفی) مقادیری که نمایش داده می شود برای هر سه فاز باید یکسان باشد (بین ۰.۳ تا ۰.۵ ولت) اگر ولتاژ صفر ولت را مشاهده کنید یکی از دیود ها اتصال کوتاه و معیوب شده است اگر مقادیر درست بودن جای پراپ های مولتی متر را عوض می کنیم باز هم اگر مقادیر صفر نبودند پل دیود مشکلی ندارد.

معمولاً کمتر پیش می آید که  پل دیود دچار مشکل شود و اکثراً اشکال از خود IGBT است. پس سراغ IGBT ها می رویم این بار دی سی باس را با ترمینال های سه فاز خروجی به وسیله مولتی متر و تست دیود چک می کنیم با همان متدی که برای تست پل دیود گفته شد.

اگر IGBT هم مشکلی نداشت سراغ سایر قسمت های مدار قدرت می رویم همانطور که گفته شد ما اینورترها را به دوقسمت مدار قدرت و مدار کنترل تقسیم می کنیم در ابتدا مدار قدرت را تست می کنیم و اگر مشکل پیدا نشد به سراغ مدار کنترل می رویم. جهت یادآوری ذکر می کنیم که با توجه به ارور اینورتر تا حدود زیادی شما می توانید تشخیص دهید که ایراد از مدار قدرت یا مدار کنترل است.

در پایان لازم به ذکر است که مجموعه ایران یاسکاوا با استفاده از متخصصین با تجربه خود سالیان زیادی است که به ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات تجهیزات یاسکاوا مشغول است. لذا خواهشمندیم با بروز هرگونه ایراد در تجهیزات یاسکاوا خود از تماس با مجموعه ایران یاسکاوا دریغ نفرمایید.

پیشاپیش از حسن توجه شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *