کار انکودر در اتوماسیون صنعتی چیست؟(2024)

کار انکودر در اتوماسیون صنعتی چیست؟(2024)

انکودرها در اتوماسیون صنعتی دستگاه های بسیار مهمی هستند که فیدبک را در مورد موقعیت، سرعت و جهت ماشین های دوار ارائه می‌دهند. آن ها در انواع مختلفی مانند انکدرهای نوری، مغناطیسی و خازنی وجود دارند. انکدر ها نقش کلیدی در سیستم های کنترل حلقه بسته ایفا می‌کنند و از حرکت دقیق تجهیزات در فرآیندهای تولید اطمینان حاصل می‌کنند. استفاده از آن ها باعث افزایش کارایی، بهره وری و کنترل کیفیت در کاربردهای اتوماسیون صنعتی می‌شود

حال کلمه انکدر یعنی چه؟

انکدر یک دیوایس است که می‌تواند جابجایی را اندازه گیری کند.
بخش مکانیکی می‌تواند یک دیسک (برایا انکدر نوع چرخشی) یا یک خط کش (برای انکدر های نوع خطی) باشد.
سر حسگر شامل یک منبع نور (LED) و یک حسگر نور (فوتو آشکارساز) برای خواندن کد تولید شده (خروجی انکدر) است.
به زبان ساده، انکدر یک دستگاه سنجش است که فیدبک ارائه می‌دهد. انکدر ها حرکت را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کنند که می تواند توسط برخی از انواع دستگاه های کنترل در یک سیستم کنترل حرکت، مانند شمارنده یا PLC خوانده شود. انکدر یک سیگنال فیدبک ارسال می‌کند که می تواند برای تعیین موقعیت، شمارش، سرعت یا جهت استفاده شود. یک دستگاه کنترل می‌تواند از این اطلاعات برای ارسال فرمان برای یک عملکرد خاص استفاده کند.
برای مثال در آسانسور، انکدرها به کنترل کننده می‌گویند که کابین به طبقه صحیح و در موقعیت صحیح رسیده است. یعنی فیدبک حرکت انکدر به کنترل کننده آسانسور تضمین می‌دهد که درهای آسانسور هم سطح با کف باز می‌شوند.

تفاوت بین انکدر مطلق و افزایشی چیست؟

انکدر ها ممکن است سیگنال های افزایشی یا مطلق تولید کنند. سیگنال های افزایشی موقعیت خاصی را نشان نمی دهند، فقط موقعیت تغییر کرده است.

انکدرها از انواع مختلفی از فناوری‌ها برای ایجاد سیگنال استفاده می‌کنند، از جمله: مکانیکی، مغناطیسی، مقاومتی و نوری که رایج‌ترین آنها نوری است. در سنجش نوری، انکدر فیدبکی را بر اساس قطع شدن نور ارائه می‌دهد.

نمودار زیر ساختار اساسی یک انکدر چرخشی افزایشی را با استفاده از فناوری نوری نشان می‌دهد. یک پرتو نور ساطع شده از یک LED از دیسک کد عبور می‌کند که با خطوط مات (مثل پره های چرخ دوچرخه) طرح ریزی شده است. همانطور که شفت انکدر می چرخد، پرتو نور از LED قبل از اینکه توسط مجموعه ردیاب عکس گرفته شود توسط خطوط مات روی دیسک کد قطع می‌شود. این یک سیگنال پالس تولید می‌کند: نور = روشن. بدون چراغ = خاموش سیگنال به شمارنده یا کنترلر ارسال می شود که سپس سیگنال را برای تولید عملکرد مورد نظر ارسال می‌کند.

کاربردهای معمول برای انکدر ها شامل رباتیک، بسته بندی، تولید، سنجش سرعت و غیره است. همه انکدرها عملکرد اصلی یکسانی دارند، اما سبک های مختلفی از جمله چرخشی، خطی، موقعیتی و نوری وجود دارد. این سبک ها بیشتر توسط انکدر های مطلق، افزایشی و برداشت انرژی طبقه بندی می‌شوند. نوع انکدر مورد نیاز شما برای فرآیندهای اتوماسیون صنعتی به الزامات نظارت بر حرکت و موقعیت یک شی بستگی دارد.

در محیط انبار، ربات‌های مربوطه در نقاط انتقال مانند کارتن‌سازی، پالت‌سازی، مرتب‌سازی استفاده می‌شوند. به طور معمول، انکدرها برای کمک به تغذیه اقلام به ربات از طریق نوار نقاله، با سیگنال‌های انکدر برای اطلاعات سرعت در ارتباط با سنسور ویژن استفاده می‌شوند. محل قرارگیری و مشخصات انکدر باید با گزینه‌های بازخورد نوار نقاله معمولی برای انواع آن مطابقت داشته باشد.

انکدر ابسولوت چگونه کار می‌کند؟

یک انکدر ابسولوت با تقسیم یک چرخش کامل به تعداد زیادی موقعیت یا “بیت” مجزا کار می‌کند. هر موقعیت مربوط به یک کد باینری منحصر به فرد است که توسط سنسور انکدر خوانده می‌شود و به یک رابط دیجیتال منتقل می‌شود. تعداد بیت ها در یک انکدر مطلق، وضوح و دقت اندازه گیری موقعیت را تعیین می‌کند.

دو نوع انکدر ابسولوت وجود دارد: تک چرخشی و چند چرخشی. انکدر ابسولوت تک چرخشی موقعیت را در یک چرخش اندازه گیری می‌کند، در حالی که یک انکدر چند چرخشی موقعیت یا فاصله را با ردیابی تعداد چرخش های کامل و همچنین موقعیت در هر چرخش اندازه گیری می‌کند. این به رمزگذارهای چند چرخشی اجازه می‌دهد تا اطلاعات موقعیت مطلق را در دامنه حرکتی بسیار بزرگتری ارائه دهند.

حال به بررسی یک مدل انکدر چرخشی از شرکت امرن میپردازیم:

انکدر

انکدر

 

انکدر

حال ما میتوانیم بسته به نیاز خود از انکدر مورد نیاز خود در کنار دیگر ادوات یاسکاوا در اتوماسیون صنعتی استفاده کنیم.

برای کسب اطلاع بیشتر از انکدر های با شماره‌ی 88526863(021) تماس حاصل فرمایید یا به شماره‌ی 09191486231 در پیامرسان های مختلف پیام دهید.

 

 

 

 

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.