نکات فنی و تخصصی در خصوص درایو یاسکاوا

نکات فنی و تخصصی در خصوص درایو یاسکاوا

درایو یاسکاوا جز ضروری در سیستم های اتوماسیون صنعتی است و کنترل دقیقی بر سرعت و گشتاور موتورها ارائه می دهد. برای اطمینان از عملکرد و قابلیت اطمینان مطلوب، درک جنبه های فنی درایو یاسکاوا بسیار مهم است. در این مقاله، ما به برخی از نکات فنی و تخصصی برای استفاده موثر از درایو یاسکاوا در راه اندازی سیستم اتوماسیون شما خواهیم پرداخت.

 

پارامترهای درایو یاسکاوا

یکی از عوامل کلیدی در به حداکثر رساندن عملکرد درایو یاسکاوا، درک و پیکربندی صحیح پارامترهای درایو است. هر مدل اینورتر یاسکاوا دارای مجموعه ای از پارامترها است که می تواند برای بهینه سازی عملکرد موتور تنظیم شود. مهم است که مستندات و دستورالعمل های سازنده را به دقت بررسی کنید تا پارامترها را با توجه به الزامات خاص برنامه خود تنظیم کنید.

درایو یاسکاوا

تنظیم درایو:

تنظیم مناسب درایو یاسکاوا برای دستیابی به کنترل دقیق بر روی موتور ضروری است. درایوهای یاسکاوا گزینه های تنظیم مختلفی مانند تنظیم خودکار و تنظیم دستی را برای اطمینان از عملکرد مطلوب ارائه می دهند. با تنظیم دقیق پارامترهایی مانند بازخورد و زمان پاسخ، می توانید سرعت، دقت و ثبات عملکرد موتور را افزایش دهید.

 

نظارت و تشخیص:

درایوهای یاسکاوا مجهز به ویژگی های پیشرفته نظارت هستند که به شما امکان می دهد عملکرد و سلامت درایو و موتور را پیگیری کنید. نظارت منظم بر پارامترهایی مانند دما، جریان، ولتاژ و آلارمها میتواند به جلوگیری از مسائل بالقوه و بهینه سازی برنامه نگهداری کمک کند. از ابزارهای تشخیصی درایو برای رفع هر گونه خطا یا انحراف استفاده کنید.

 

استفاده از ویژگی های پیشرفته:

درایوهای Yaskawa مجهز به طیف وسیعی از ویژگی های پیشرفته مانند قابلیت کنترل منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) ، پروتکل های ارتباطی و سازگاری شبکه هستند. با استفاده از این ویژگی ها، شما می توانید ادغام درایو را به سیستم اتوماسیون خود بهینه سازی کنید، نظارت و کنترل از راه دور را فعال کنید و کارایی کلی عملیات خود را افزایش دهید.

تسلط بر جنبه های فنی درایو یاسکاوا برای بهینه سازی عملکرد و قابلیت اطمینان سیستم اتوماسیون شما ضروری است. با درک پارامترهای درایو، تنظیم درایو، نظارت بر پروسه، حفظ کارایی و استفاده از ویژگی های پیشرفته به طور موثر، شما می توانید کنترل دقیق بر موتورهای خود را تضمین کنید. پیاده سازی این نکات فنی نه تنها عملکرد راه اندازی اتوماسیون شما را افزایش می دهد بلکه عمر اینورترYaskawa شما را نیز افزایش می دهد. با آگاهی آپدیت نگه داشتن خود به نکات فنی درایو یاسکاوا، می توانید پتانسیل سیستم اتوماسیون صنعتی خود را به حداکثر برسانید و موفقیت توام راندمان بالا را در عملیات اتوماسیون صنعتی خود به دست آورید.

نگهداری برای پیشگیری از آسیب به VFD باید توسط یک تکنیسین آموزش دیده انجام شود.  فرآیند نگهداری پیشگیرانه به طور معمول باید شامل سه مرحله باشد:

  1. بازرسی بصری از اجزای کلیدی
  2. بررسی اتصالات برق
  3.  اصلاح خازن

اینورتر

در طول بازرسی بصری چند چیز وجود دارد که باید حتما بررسی شده باشند. اول، به دنبال نشانه های تراکم، خوردگی، گرد و غبار خارجی باشید. توجه به این مسائل ساده و اصلاح آن ها که اغلب می تواند در محل اصلاح شود، به کمک آن می توان هزینه های تعمیر قابل توجهی را صرفه جویی کرد.

 

در گام بعد، بررسی کنید که چیزی مانع هیت سینک و فن شده و از خنک شدن اینورتر یاسکاوا جلوگیری می کند. همچنین فیلترهای هوای محفظه نیز باید برای جمع آوری گرد و غبار بررسی شوند و سایر تجهیزات در صورت فرسودگی جایگزین شوند.

اتصالات مختلف می توانند پس از مدتی به علت دلایل مختلف شل شوند. اتصالات سست می توانند باعث بروز خطا در اینورتر شوند.بازرسی از تجهیزات باید به گونه ای باشد که تمام اتصالات برق را با گشتاور و دیگر ویژگی های الکتریکی و مکانیکی مطابقت دهد. مطابقت مشخصات سیستم با گشتاور مورد نیاز بسیار مهم است. برخی از انواع بلوک های ترمینال در صورت گشتاور بیش از حد مستعد آسیب هستند.

برای انجام مرحله تصویربرداری حرارتی به منظور پیدا کردن نقطه آسیب دیده میتوان از تجهیزاتی همانند دوربین ترمال در نزدیکی تجهیزات استفاده کرد.

 

اینورتر های یاسکاوا به گونه ای طراحی شده اند که بدون تعمیر و نگهداری برای یک دوره زمانی مشخص (10 سال) کار کنند که این به نوبه خود ویژگی قابل توجهی می باشد. در طول پروسه نگهداشت لازم است عمر باقی مانده ترانزیستورها،کاپاسیتور ها و فن ها بررسی شود.

 

اکثر اینورتر ها از تکنولوژی خازن الکترولیتی آلومینیومی برای ساختمان بخش پاور خود به عنوان یک اصل اساسی استفاده می کنند. هنگامی که اینورتر ها برای مدت زمان طولانی بدون استفاده باقی می مانند دی الکتریک خازن به نقطه شکست می رسد و وصل کردن اینورتر به منبع جریان در این حالت ممکن است باعث آسیب به اینورتر شود.

 

نتیجه گیری

VFD ها برای صرفه جویی در انرژی، بهبود کیفیت محصول و فرآیند و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری طراحی شده اند. نگهداری از اینورتر به صورت سالانه باعث به حداکثر رساندن زمان بهره وری خواهد شد.

نوشته های مرتبط