سرو یاسکاوا سری سیگماX

سرو یاسکاوا سری سیگماX

یاسکاوا برای بهبود عملکرد سروها و تجربه کاربر نهایی سروو های سری x را به تازگی روانه بازار کرده است.سروسری سیگما x پس از سری موفق سیگما 7 یاسکاوا روانه بازار شده است.

اهداف تجاری سازی

شرکت یاسکاوا سروهای سری سیگما را ابتدا سال 1992 میلادی به بازار عرضه کرد و پس از بازخورد مثبت کاربران و عملکرد خوب آن شروع به انبوه سازی این سری کرد.

سپس یاسکاوا به صورت سالانه شروع به بهبود عملکرد سروهای خود کرد که در سال 1997 سری سیگما 2 و در سال 2002 سری سیگما 3 و در سال 2007 سری سیگما V و در سال 2013 سری سیگما 7 را روانه بازار کرد که هر سری بهبود یافته سری قبل از خود بود.

به تازگی یاسکاوا نیز سرو سری سیگما X را معرفی کرده است که عملکرد بهتری داشته و نسبت به نسل قبلی خود در به کارگیری دیتا های سنس شده از سیستم قابل اعتماد تر است.

از ویژگی های منحصر بفرد این سری میتوان به motion control +α اشاره کرد.

ویژگی های کلیدی سری سیگما X

ویژگی های کلیدی سرو سری سیگما X

 1. سرعت پاسخ فرکانسی که یک شاخص ارزیابی برای درایو های سرو است در سری سیگما X یاسکاوا به 3.5 kHz رسیده است که بالاترین در جهان است،این مورد باعث بهبود توانایی دنبال کردن فرامین وعملکرد پایدار می‌شود. سرعت ماکزیمم سرو موتورهای سری سیگما X به 7000 RPM رسیده است که نسبت به سری سیگما 7 یاسکاوا با ماکزیمم سرعت 6000 RPM  پیشرفت داشته است سری سیگما Xدارای یک انکودر 26 بیت با قابلیت تولید حدود 67 میلیون پالس در هر چرخش است که دقت توقف سرو موتور یاسکاوا را بسیاربالا برده و باعث عملکرد روان تر می‌شود.
 2. همچنین به سهولت می‌توان سرو‌های یاسکاوا را جوری تنظیم کرد که بهترین عملکرد و بالاترین دقت را همراه با پایداری به ما ارائه دهند.
 3. برای نگهداری تجهیزات و بهبود کیفیت تولید، گرفتن داده های مختلف از یک تجهیز مهم است و سرو‌های سری X یاسکاوا دارای عملکرد تشخیص داده تقویت شده نسبت به “سری Σ-7” هستند.
 4. با حسگر Σ-LINK II، انکودر را می توان به سنسورهای مختلف، دستگاه های ورودی/خروجی و سایر دستگاه های نصب شده متصل کرد. استفاده از داده‌های سنسور ذخیره‌کننده و سرعت بالا که با انکودر سنکرونیزه شده است، سیستم را قادر می‌سازد تا عملکرد بهتری داشته باشد.
 5. به منظور تشخیص ایرادات،Servo Σ-X دارای عملکردهای مختلف سنجش و همچنین نظارت بر محیط و طول عمر است. Σ-X میتواند ایرادات را سنس کردن تغییرات غیرعادی دستگاه تشخیص دهد.

در مارس 2021، شرکت یاسکاوا در نظر دارد که سفارشات سه مدل سرو موتور و دو مدل سروو پک را شروع کند که ظرفیت تا 15 کیلووات قرار است تا مارس 2022 در دسترس باشند.

کاربرد های اصلی

 1. تجهیزات ساخت نیمه هادی و ال سی دی
 2. دستگاه نصب قطعات الکترونیکی
 3. ماشین ابزار
 4. دستگاه فرآوری فلزات
 5. دستگاه بسته بندی
 6. ربات صنعتی

راه حل داده های دیجیتال Yaskawa توسط سریServo Σ-X (Sigma-10) با جمع آوری و تجزیه و تحلیل دقیق داده ها، شما را به مرحله بعدی تولید می رساند. این امکان جمع آوری فوری داده ها را بدون تغییر طراحی دستگاه یا تجهیزات فراهم می کند. روند پیش‌بینی‌ها از داده‌هایی مانند ارتعاش، اغتشاش و مرجع گشتاور برای جلوگیری از توقف یا خرابی ناگهانی ممکن می‌شود سرو سری سیگما X عملکرد تجهیزات و راندمان تولید را بهبود می بخشد. این امکان توسعه سریعتر با سرووهای هوشمند را فراهم می کند.

یک انکودر سرو موتور یاسکاوا زاویه چرخش، سرعت و مسافت حرکت یک قطعه ماشین متحرک را تشخیص می دهد و بازخورد موقعیتی را به کنترلر می فرستد. کنترلر سیگنال های الکتریکی را به فرمان دهنده می فرستد که کنترل کند.

انکودر نوری افزایشی و انکودرهای نوری مطلق

انکودر نوری افزایشی و انکودرهای نوری مطلق

انکودرهای نوری دیجیتال دارای پیکربندی خطی و چرخشی هستند، اما رایج ترین نوع آن چرخشی است (هر دو انکودر نوری افزایشی و انکودر نوری مطلق دارای ساختار چرخشی هستند). اکثر انکودرهای چرخشی از شیشه یا پلاستیک ساخته شده‌اند که دارای مسیرهای حکاکی شده‌ای هستند. در کاربردهای سروموتورهای یاسکاوا، انکودرها به عنوان یک دستگاه فیدبک عمل می کنند که عملکرد مناسب تجهیزات را تضمین می کند.  انکودر چرخشی افزایشی به دلیل هزینه کم و توانایی آن در ارائه سیگنال هایی که به راحتی توسط ریزپردازنده یا میکروکنترلر قابل تفسیر برای ارائه اطلاعات مربوط به حرکت هستند، رایج ترین مورد استفاده است. با این حال، انکودر چرخشی افزایشی بیشتر مستعد نویز الکتریکی هستند. اگرچه انکودر نوری مطلق هزینه بیشتری دارند.

MOTION CONTROL یا کنترل حرکت چیست؟

در روند اتوماسیون صنعتی، کنترل حرکت بخش کلیدی آن است. اتوماسیون عملیات از طریق ماشین ها می تواند از بسیاری از خطاهای انسانی جلوگیری کند و همچنین می تواند کارایی و کارایی تولید را افزایش دهد.

در محیط اتوماسیون صنعتی، کنترل حرکت یکی از حیاتی ترین پیوندها است.  خظا های انسانی ممکن است موجب شود که برای خطوط تولید صنعتی آسیب جزئی به خط تولید و در موارد جدی آسیبی به پرسنل وارد شود. خودکار کردن عملیات از طریق ماشین ها می تواند از خطاهای انسانی زیادی جلوگیری کند، اما باید اطمینان حاصل شود که ماشین می تواند دستورالعمل های صحیح را بپذیرد و اقدامات مورد انتظار را انجام دهد و این دستورالعمل ها همچنان باید به صورت دستی به ماشین داده شود.

کاربرد دیجیتالی ربات های صنعتی

کاربرد دیجیتالی ربات های صنعتی

اکنون کلمه IoT را می شنویم.این عمدتا در مورد کنترل وضعیت عملکرد ماشین ابزار و ربات های صنعتی در کارخانه ها و آنچه با داده های دیجیتال تولید می شود، است Yaskawa در حال ترویج مفهوم i3-Mechatronics  است. ربات‌های صنعتی می‌توانند حرکات مشابه را بارها و بارها تکرار کنند. با این حال، پس از نصب و روشن شدن، به این معنا نیست که 24 ساعت شبانه روز بدون توقف کار می کند و گاهی اوقات ناخواسته متوقف می شود. حتی در چنین مواردی، YASKAWA Cockpit، یک برنامه نرم افزاری اختصاصی، می تواند برای نظارت بر وضعیت عملکرد 100 نوع داده دیجیتال، از جمله مقادیر ارتعاش و گشتاور منتشر شده از سروموتورهای تعبیه شده در اتصالات روبات های صنعتی، نصب شود. این به ما امکان می دهد تا حرکات فعلی ربات ها را نظارت کنیم و علت خرابی را با داده ها بررسی کنم.

در گرایش‌های اینترنت اشیا و صنعت 4.0، اصطلاح «DIGITAL TWIN» ظهور کرده است. این  مفهوم اجازه می دهد تا خط تولید بارها و بارها به روش مجازی شبیه سازی شود و زمان مورد نیاز برای راه اندازی سیستم را کاهش دهد و کنترل از راه دور را فعال کند. علاوه بر این، با جمع‌آوری داده‌های مختلف در مورد وضعیت عملکرد خط تولید واقعی و شبیه‌سازی آن در خط تولید مجازی، می‌توان شرایط عملیات کارآمدتری را یافت و به خط تولید واقعی بازخورد داد تا عملکرد خود خط تولید به حداکثر برسد. برای دستیابی به این هدف، مدیریت دیجیتالی تمام داده های عملیاتی تاسیسات ضروری است i³-Mechatronics   .از منظر سخت افزاری و نرم افزاری )از جمله توسعه یک کنترلر جدید و نرم افزار (YASKAWA Cockpit برای مدیریت داده های دیجیتال در حال توسعه است.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.