ربات رنگ پاشی (Painting Robot) و خلق اثر هنری با ربات! (2023)

ربات رنگ پاشی (Painting Robot) و خلق اثر هنری با ربات! (2023)

یک ربات رنگ پاشی می تواند روی بوم و یا سطحی که اغلب دسترسی به آن با ابزارهای سنتی دشوار است، رنگ پاشی کند. خوشبختانه، روبات‌ها می‌توانند بسیار کارآمدتر از نیروی انسانی رنگ پاشی کنند. یک نقاش رباتیک، به کمک روش‌های پنوماتیک کنترل می‌شود تا به نتیجه دلخواه برسیم.

انکدر های موجود در مفاصل ربات، حرکات انجام شده توسط نقاش را ثبت می‌کنند. این حرکات ثبت شده در تولید یک کد برای ربات ضروری است. نقاش می تواند رنگ پاشی نهایی را در عرض چند دقیقه پس از برنامه ریزی یک ربات رنگ پاشی ببیند.

هزینه نقاشی توسط ربات ها

در حالی که هزینه نقاشی توسط ربات ها ممکن است برای بسیاری از مردم گران به نظر برسد، اما این موضوع درست نیست. در حالی که ربات های رنگ پاشی نیازی به نظارت انسان ندارند، می توانند به طور قابل توجهی به کاربردهای خاص نقاشی کمک کنند. در حالی که ربات‌های رنگ برای هر کاربرد نقاشی ایده‌آل نیستند، اما برای کاربرد هایی در مقیاس بالا و حجم زیاد مقرون به صرفه هستند.

بازخورد در Real Time

در یک کار رنگ پاشی معمولی، یک ربات رنگ آمیزی ممکن است در جلوی بوم قرار گیرد و دید دوربین از رنگ پاشی تمام شده را مسدود کند.یک ربات نقاشی مجهز به دوربین در طرف دیگر میز است و می تواند تصویری از رنگ پاشی تمام شده بعد از هر 5 تا 10 ضربه داشته باشد.

بهره وری

نقاشی صنعتی رباتیک به روشی کارآمد برای تکمیل بسیاری از محصولات، تبدیل شده است. آنها در هر نوع از عملیات، چه کوچک و چه بزرگ کار کنند. ربات‌های رنگ پاشی صنعتی می‌توانند به طور مداوم طرح های باکیفیت تولید کنند.

آنها را می توان طوری برنامه ریزی کرد که به تغییرات در فرآیند تولید واکنش نشان دهند.

به طور سنتی، انسان ها عمل رنگ پاشی را انجام می‌دادند. اما با تکنولوژی جدید، رنگ پاشی اغلب توسط ربات ها انجام می شود. علاوه بر این، این ربات ها حتی می توانند با انسان نیز کار کنند.

مزایای ربات های نقاشی صنعتی

استفاده از ربات های رنگ پاشی در تاسیسات تولیدی مزایای متعددی دارد. اول اینکه، این روبات‌ها می‌توانند زمان چرخش را تا 60 درصد کاهش دهند و در عین حال خطر آسیب و اثرات زیست‌محیطی را کاهش دهند.

محدودیت های یک ربات نقاشی

نقاشان همیشه نمی توانند ثبات کاربرد رنگ را تضمین کنند و این به معنای هدر رفتن مواد اولیه است. با این حال، تولیدکنندگان می توانند با خودکار کردن عملیات رنگ آمیزی و فرآیند اعمال رنگ، مصرف مواد را تا 30 درصد کاهش دهند.

ربات های رنگ پاشی دیواری

این ربات از فناوری نقشه برداری برای رنگ پاشی دیوارها استفاده می کند. یک گردن رباتیک به آن اجازه می دهد تا رنگ را به طور یکنواخت در سراسر پوشش های سطح اسپری کند. همچنین می تواند تمام دیوار را بدون آسیب رساندن به آن اسپری کند.

خودروسازان چگونه خودروها را رنگ پاشی می کنند؟

فرآیند اصلی استفاده از رنگ به صورت لایه‌ای است. سپس، تولید کنندگان می توانند بسته به مدل خودرو از رنگ های جامد یا فلزی استفاده کنند. برخی نیز از رنگ مرواریدی استفاده می کنند که درخشان است.

یک پوشش نهایی برای محافظت از رنگ اعمال می شود و ظاهری براق به خودرو می بخشد. اکثر خودروسازان اکنون از ربات‌های رنگ برای اعمال رنگ استفاده می‌کنند که منجر به یکنواخت‌تر شدن رنگ می‌شود. در گذشته رنگ توسط کارگران کارخانه با استفاده از قلم مو اعمال می شد. اما امروزه رنگ آمیزی صنعتی پیشرفت های زیادی داشته است. به عنوان مثال، برخی از خودروها از سه لایه رنگ برای سطوح فلزی استفاده می کنند.

برخی از فرآیند پوشش دو لایه استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر از فرآیند از پوشش سه لایه با میکا و آلومینیوم استفاده می کنند.

وظایف تولید رنگ یا پوشش دقیقاً همان چیزی است که ربات ها برای آن طراحی شده اند. در سلول خودکار، حفظ دما و رطوبت ثابت آسان‌تر است و در نتیجه کیفیتی خوب و تکرارپذیر حاصل می‌شود.

سیستم روباتیک MOTOMAN بسیار سریع است و دقت بالا و حرکات هماهنگ آن در طول مسیر باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان و کاهش ضایعات می شود. پوشش رنگ به طور مداوم با حداکثر سرعت اعمال می شود و نتایج عالی و تضمین شده است.

برای رنگ‌آمیزی و پوشش‌دهی در محیط‌های ATEX، ما ربات‌های سری MPX را پیشنهاد می‌کنیم که طیف وسیعی از ربات‌های رنگ‌آمیزی را ارائه می‌دهند که کاملاً مطابق با نیازهای مشتری هستند و نتایج با کیفیت بالایی را ارائه می‌دهند.

ربات های سری Motoman GP همچنین دارای گواهینامه ATEX هستند و برای کاربردهای اسپری یا پوشش استفاده می شوند.

HC10DT-IP67 و HC20DT-IP67 جدید برای نصب پوشش های کوچک و بدون حصار که جایگزین محل کار انسان می شوند، عالی هستند. هدایت دستی با آموزش مستقیم برای آموزش و تکرار مسیرها در زمان کوتاه بسیار عالی است.

دنیای گسترده ای از مشاغل نقاشی خارج از صنعت خودرو وجود دارد – رنگ آمیزی کابین وسایل نقلیه کشاورزی و ساختمانی، پوشش سیم پیچ، ظروف، قطعات الکترونیکی، لعاب، مخازن و بطری های گاز، ماشین آلات و ماشین آلات، انرژی دریایی، لوله کشی، پانل های انرژی خورشیدی، فولاد طبل، انرژی باد، کفش و منسوجات. و در تمام کارخانه های YASKAWA در سرتاسر جهان با افتخار می گوییم که Motoman Robots در حال رنگ آمیزی ربات های Motoman است!

Yaskawa Motoman طیف گسترده ای از محصولات و فناوری رنگ پاشی رباتیک را به تولید کنندگان ارائه می دهد. ربات‌های رنگ انعطاف‌پذیر و با کارایی بالا کیفیت، قوام و توان عملیاتی را افزایش می‌دهند، در حالی که هزینه‌های عملیاتی را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهند و مواد هدر رفته را کاهش می‌دهند.

رنگ آمیزی و پوشش معمولاً شامل چندین عملیات قبل و بعد از فرآیند پوشش واقعی است. ما چندین مورد از رایج‌ترین زیر فرایندهای خط رنگ را در زیر فهرست کرده‌ایم:

ربات های رنگ پاش

ساخت قطعه

قبل از رنگ پاشی به قطعه، اغلب در منطقه دیگری از کارخانه یا در یک کارخانه جداگانه ساخته می شود. ربات های یاسکاوا برای طیف گسترده ای از عملیات ساخت، از جمله جوشکاری قوس الکتریکی، جوشکاری نقطه ای، شکل دهی یا خمش و ماشین کاری یا سنگ زنی استفاده می شوند.

آماده سازی قطعه

قطعات اغلب قبل از رنگ آمیزی باید تمیز یا حکاکی شوند. ربات های صنعتی یاسکاوا به طور گسترده در همه این عملیات استفاده می شوند.

تست عملکرد رنگ

تولیدکنندگانی که به دنبال ایجاد نتایج واقعی تر برای رنگ آمیزی یا پوشش هستند، ممکن است ارزیابی عملکرد رنگ بر روی پانل های آزمایشی را از طریق اتوماسیون رباتیک انتخاب کنند. استفاده از ربات‌های یاسکاوا، انعطاف‌پذیری بیشتر و قوام بهتری را نسبت به دستگاه‌های اسپری دو محوره ارائه می‌کند و همچنین عملکرد آسان‌تری را فراهم می‌کند.

خشک شدن

پس از اعمال پوشش، رنگ باید خشک شود. این معمولاً در طول زمان با اعمال گرما یا استفاده از لامپ های فرابنفش انجام می شود. فرآیند عمل آوری واقعی اغلب با قطعات روی یک قفسه یا نوار نقاله، درست در پایین دست فرآیند پوشش انجام می شود.

پس از خشک شدن پوشش، می توان قطعات را از قفسه یا نوار نقاله جدا کرد. ما طیف گسترده ای از ربات های جابجایی مواد داریم که می توانند قطعات را به فرآیند بعدی منتقل کنند.

بازرسی قطعات

حمل و نقل محصولات معیوب می تواند برای یک کسب و کار مخرب باشد. محصولات MotoSight ما همه ابزارهای لازم برای بازرسی و تجزیه و تحلیل داده‌ها را برای بازرسی قطعه دارند، چه اندازه‌گیری قطعه، تشخیص وجود یک ویژگی یا اثبات خطا باشد.

حال به بررسی دقیق تر ربات MPX3500 یاسکاوا می‌پردازیم:

MOTOMAN MPX3500 (تطابق با ATEX) یک ربات رنگ پاشی با برد 2700 میلی متر (کف نصب شده) به ترتیب 3500 میلی متر (نصب روی دیوار) است که عمدتاً برای رنگ آمیزی بیرونی و داخلی بدنه خودرو در صنعت خودرو طراحی شده است. L-Axis و پایه ربات گزینه‌های مختلف نصب و ورودی کابل را برای قرار دادن ربات نزدیک‌تر به جسم فراهم می‌کنند. Manipulator و Teach Pendant برای استانداردهای ATEXT Cat 2 یا 3 در دسترس هستند.

MPL3500 عملکرد مسیر بسیار خوبی را ارائه می دهد که آن حرکت صاف و سریع و جهت گیری سریع مچ دست. بسته نرم افزاری MOTOMAN Paint با ارائه ویژگی هایی مانند Mirroring (سمت چپ/راست غرفه)، عملکردهای Path Switching و بازیابی پس از توقف یا تمام شدن رنگ، برنامه نویسی را به طور قابل توجهی ساده می کند.

ربات MPX3500 یاسکاوا

مشخصات فنی MPX3500

تعداد محورها:6  – ظرفیت: 15 کیلوگرم – حداکثر محدوده کاری: 2700 میلی متر – تکرارپذیری: 15 میلی متر – وزن: 560 کیلوگرم – منبع تغذیه: 3 KVA

گزینه های نصب: سقف، دیوار، کف

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.