معرفی ربات ویژن های یاسکاوا و کاربرد آن ها(2023)

معرفی ربات ویژن های یاسکاوا و کاربرد آن ها(2023)

بدون ربات های ویژن، بقیه‌ی ربات ها صرفا بر اساس برنامه ریزی خود حرکت می‌کنند. آن ها از برنامه‌ای پیروی می‌کنند که عملکرد خاصی را به آن ها دیکته می‌کند و آن ها را برای کارهای تکراری که می‌تواند از نظر فیزیکی برای افراد خسته کننده و چالش برانگیز باشد پروگرام می‌کند. نکته‌ی حائز اهمیت این است که ربات ها نیز در حال تکامل هستند و تکنولوژی ویژن به آنها اجازه می دهد تا با خواسته ها و روندهای انقلاب صنعتی چهارم همگام شوند.

محور تکامل رباتیک، ایجاد یک سیستم ویژن ربات است. ربات ویژن یکی از ویژگی‌های کلیدی این تکامل است که سطوح جدیدی از دقت و صحت را در فرآیندهای خودکار هوشمند معرفی می‌کند.

سیستم‌ های ویژن به کوبات ‌ها کمک می‌کنند تا کارهایی مانند بازرسی، شناسایی، شمارش، اندازه‌گیری یا خواندن بارکد را انجام دهند. تصویربرداری با سرعت فوق‌العاده بالا و کیفیت لنز، انجام چند عملیات را در یک فرآیند راحت تر می‌کند.

یادگیری ماشینی همچنین در رباتیک اعمال می‌شود و به ربات های مشارکتی آموزش می‌دهد تا وظایف جدید را بر اساس الگوهای داده شده انجام دهند. این به ربات ‌های ویژن فرصت جستجوی پیچیده و حرکتی اصلاحی مانند حذف همپوشانی‌ها، اعوجاج یا ناهماهنگی‌ها را می‌دهد.

فناوری Vision به یک مؤلفه حیاتی برای بسیاری از برنامه‌های روبات تبدیل شده است و ربات‌ ها را قادر می‌سازد تا برای برنامه ‌های کاربردی جدید به کار بروند. با گذشت سال ها، این فناوری با عملکرد بهتر و قیمت پایین تر به نتیجه رسیده است. اهمیت این فرآیند توسط بسیاری از شرکت ها پذیرفته شده است. ربات ویژن در زمینه های ریز می‌تواند مثمر ثمر باشد:

  • بهبود اتوماسیون فرآیندهای تولید
  • کیفیت محصول بهبود یافته است
  • کاهش هزینه های عملیاتی
  • افزایش توان عملیاتی
  • کاهش ضایعات مواد                                                                                                                                                                                                                                                                                              Yaskawa Motoman با پیشگامان صنعت در بحث ویژن همکاری می‌کند. این به ما امکان را می دهد بهترین چاره ها را به مشتریان خود ارائه دهیم. در ادامه می‌آموزیم که چگونه سیستم های ویژن رباتیک یاسکاوا می توانند امروز در پروسه‌ی تولید به کار گرفته شود.
    در حالی که ربات های ویژن به صورت خودکار پروگرام نمی‌شوند، باعث اما قادرند تا عملیات را به گونه ای انجام دهند که عملکرد آنها را به طور چشمگیری بهبود بخشد. برای مثال، روبات‌هایی که با دید هدایت می‌شوند، می‌توانند قسمت‌هایی را که قرار است برداشته شوند ، محل دقیق جوشکاری و ، قطعات مونتاژ شده را تعیین و بازرسی کنند یا تعیین کنند که کجا یک قطعه را قرار دهند.

ربات ویژن

Vision Guided Robotics  چیست و چرا به آن نیاز است؟

Vision Guided Robotics (VGR)  تمام فناوری های مورد نیاز برای پردازش و مدیریت داده ها و اشیاء بصری را شامل می‌شود. این شامل تمام سخت افزار، نرم افزار، دوربین ها، لنزها و نور مورد نیاز برای گرفتن و پردازش تصاویر است. نتیجه این فرآیند نقاط مرجع برای مکان یابی و پیدا کردن در نقطه X ,Y, Z است.

ربات ویژن به ما امکان این را می‌دهد تا در یک محیط غیرقابل پیش بینی، کارآمدتر و سریع تر عمل کنند. همان طور که همه‌ی ما می‌دانیم، ربات ها زمانی به نحو احسن عمل می‌کنند که همه چیز هماهنگ باشد. ما آن ها را طوری برنامه ریزی می‌کنیم که همیشه یک قطعه را در همان مکان انتخاب کرده و قرار دهند. اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی چیزی تغییر می‌کند یا مکان یا جهت شی تغییر می‌کند؟ ربات نمی‌تواند شی را همانطور که در ابتدا برنامه ریزی شده است انتخاب کند. زمانی که این اتفاق می‌افتد به راهنمایی نیاز است، و ربات ویژن کمک می‌کند تا مکان دقیق جسم را پیدا کند و به ربات بگوید در کجا قرار دارد.

ربات ویژن و کاربرد های آن

انواع سیستم های ویژن

دو راه حل رایج برای VGR سیستم های دو بعدی و سه بعدی هستند و یاسکاوا راه حل هایی را با استفاده از فناوری ویژن ارائه می دهد.

راه حل اول مختصات  X، Y و Rz (زاویه) را برای مکان یابی یک شی است. این روش زمانی کار می‌کند که داده‌ ها در یک صفحه باشند و فاصله‌ی کاری از دوربین و جسم ثابت باشد.

راه‌ حل‌ دوم سه بعدی است که قابلیت دید را برای تطبیق افزایش می‌دهند. این راه حل ها مختصات X، Y، Z، Rx، Ry و Rz را برای مکان یابی اشیا در سطوح مختلف فراهم می‌کنند. این روش اجازه می‌دهد تا شی کج شود و فاصله کاری بین دوربین تا جسم تغییر کند.

 

با سیستم های دید یکپارچه دوبعدی و سه بعدی یاسکاوا یک پروسه‌ی ویژن سریع و قابل اعتماد را تجربه خواهید کرد. با استفاده از دوربین های صنعتی

Cognex In-Sight®، اکثر برنامه ها را می توان با MotoSight™ 2D انجام داد. برنامه‌های پیچیده‌تر، مانند جمع‌آوری سطل زباله، که برای مکان‌یابی دقیق اشیا به اطلاعات در هر سه بعد نیاز دارند، ممکن است از راه‌حل MotoSight 3D BinPick Yaskawa بهره ببرند.

ربات های ویژن

MotoSight 2D

MotoSight 2D با دوربین های بسیار فشرده سری Cognex In-Sight 8000 یک راه حل قدرتمند با سرعت بالا است که به راحتی قابلیت ویژن را به طیف وسیعی از کارهای رباتیک اضافه می‌کند. این راه‌حل سخت ‌افزار/ نرم‌افزار با قابلیت ادغام آسان برای هدایت عمومی ربات، تصحیح خطا، شناسایی قطعات، بازرسی قطعات و انتخاب سریع مناسب است، روال ‌های کالیبراسیون ربات را برای کمک به کاربران در برنامه‌های چالش‌برانگیز آماده می‌کند.

 

MotoSight 3D BinPick

MotoSight 3D BinPick با استفاده از دوربین Canon با کارایی بالا با نورپردازی یکپارچه، یک راه حل سخت افزاری/ نرم افزاری قوی است که به سرعت و به راحتی اشیایی را که به طور تصادفی در سطل ها قرار می‌گیرند شناسایی می‌کند. تشخیص تک مرحله ای نیاز به دوربین های متعدد را کاهش می دهد، در حالی که تطبیق 3D CAD ثبت اشیاء ساده و دقیق را فراهم می‌کند و امکان شناسایی اشیاء پیچیده را بدون نیاز به آموزش چندین تصویر فراهم می‌کند. بررسی برخورد قوی تضمین می‌کند که ابزار انتهای بازو (EOAT) با سطل زباله یا اشیاء دیگر برخورد نمی‌کند.

ربات ویژن

مزایای Robot Vision AI

موارد فوق نشان‌دهنده اصلی این موضوع است که چگونه کوبات‌های تقویت‌ شده با سیستم‌ های ویژن می‌توانند در خط مونتاژ قرار بگیرند. این مثال همچنین ایده روشنی از مزایای آنها به ما می‌دهد:

کارایی را افزایش می دهد

دوربین ویژن ربات می تواند به گرفتن تصاویر برای آموزش مدل هوش مصنوعی شما کمک کند و داده های تصویر را می توانند به طور خودکار جمع آوری کرد. سپس ماژول آموزشی می تواند در کارخانه ها برای ربات ها استفاده شود تا انواع عیوب محصول را بهتر تشخیص دهد.

ثبات محصول را تضمین می کند

غیر واقعی است که انتظار داشته باشیم نیروی انسانی به طور مداوم برای شش تا هشت ساعت متوالی دقیق باشد. این نمونه ای از کارهای تکراری است که ربات ها جایگزینی عالی برای آن ها هستند. و با دید ربات، کارخانه ها می توانند در این خطوط مونتاژ انعطاف پذیرتر باشند و از ویژگی تشخیص بصری بهره ببرند. اگر به کوبات ها اجازه دهند به متغیرهایی که وارد میدان دیدشان می شوند، واکنش نشان دهند، می توانند بیشتر تولید کنند.

قابلیت اعتماد

ربات یاسکاوا هدایت شونده با ویژن قابل اعتمادتر از همتایان خود است . اگر چیزی بسیار متفاوت از تصاویر دو بعدی یا سه بعدی برنامه ریزی شده در سیستم در مسیر آنها قرار گیرد، می توان آن ها را مجبور کرد که از آن شی رد شوند و به سراغ تصاویری بروند که اولین سطح از کنترل کیفیت را پشت سر می گذارند. از این نظر، کارخانه ها می‌توانند با استفاده از مواد اولیه یا قطعات خود در خط مونتاژ، کارایی را افزایش دهند.

محل کار ایمن

ربات در جهت‌ ها و سرعت‌ های برنامه‌ ریزی شده از قبل حرکت می‌کنند. از سوی دیگر، ربات‌های دارای هوش مصنوعی بینایی رباتی، حسگرهایی دارند که موانع را در مسیرها و حرکات از پیش برنامه‌ ریزی‌شده تشخیص می‌دهند. با استفاده از کوبات های هدایت شونده‌ی ویژن، کارخانه ها می‌توانند خطر تصادفات در محل را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی ربات های ویژن یاسکاوا با شماره‌ی 02188658476 تماس حاصل فرمایید یا با شماره‌ی 09191486231 در پیامرسان ها با ما در ارتباط باشید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.