بسته بندی انعطاف پذیر با کنترل حرکت یاسکاوا (Motion Control)

بسته بندی انعطاف پذیر با کنترل حرکت یاسکاوا (Motion Control)

اتوماسیون صنعتی بخش عظیمی از صنعت بسته بندی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از طرفی صنعت عملیات بسته‌بندی نسبت به ۲۰ سال قبل، فوق‌العاده پیشرفته شده به طوری که برنامه‌ریزی تجهیزات بسته‌بندی کاملا قابل تغییر هستند. در گذشته مواد غذایی در طعم و عطر مختلف در بسته‌های یکسان قرار داده می‌شد. اما اکنون بسته‌بندی‌های مجزا و ابعاد متفاوت بر اساس طعم، رنگ و اشکال بسته‌بندی می‌شوند. سیستم های کنترل حرکتی جهت کمک به دستگاه های بسته‌بندی برای ایجاد انعطاف‌پذیری به منظور کنترل و تغییرات پرسرعت طراحی و تولید شده‌اند.

به گفته مدیرعامل قسمت بسته‌بندی حرکتی در Yaskawa America ،Drives & Motion Division:

“آنچه که امروز در بسته‌بندی شاهد هستیم، تنوع بالا در محصولاتی تولیدی به لطف امکان تنظیمات مختلف در دستگاه های بسته بندی است.”

این فرد در Design News بیان کرد عملکرد بسته‌بندی بایستی در هر ضربان قلب تغییر کند و این می‌تواند به معنی تغییر دستگاه در خط تولید و بسته‌بندی و همچنین افزودن توابع اضافه باشد. از این رو انعطاف‌پذیری بسته‌بندی همه‌جانبه شده است.

کلینگ خلاصه‌ای از سیستم کنترل بسته بندی Yaskawa را ارائه داده و توضیحاتی را برای بسته‌بندی رباتیک Singular Control ارائه می‌کند:

در واقع انعطاف‌پذیری بسته‌بندی حدوداً برای هر محصولی متنوع است. برای محصولات مصرفی در صنایع غذایی و نوشیدنی که مصرف‌کنندگان و مشتریان انتظار دارند آنچه را بدان نیاز داشته باشند در بسته‌بندی و مقادیر مورد نظر خود بیابند.

کلینگ (Paul Kling) بیان کرد: من همچنان به بطری‌های آب فکر می‌کنم زمانی که این محصول به بازار عرضه شد؛ ما به اتوماسیون صنعتی خطوط بسته‌بندی با اندازه تنها یک بطری و در 2 دسته کوچک و بزرگ کمک می‌کردیم. اکنون باید خط تولیدی را در نظر بگیریم که پتانسیل انعطاف‌پذیری لازم را جهت بسته‌بندی محصولاتی مثلاً ۶، ۱۲ و ۲۴تایی را داشته باشد.
ما دیگر به مدت دو هفته همان اندازه را اجرا نمی‌کنیم. امکان دارد یک روز یک اندازه در یک دسته و روز بعد اندازه‌ای در دسته دیگر را اجرا کنیم. حرکت به سمت سیستم‌های کنترل انعطاف‌پذیری روندی مشخص را به سمت سفارشی‌سازی محصولات پشتیبانی‌ می‌کند.

داگ مایر (Doug Meyer) مهندس ارشد برنامه های بسته بندی در Yaskawa America ،Drives & Motion Division در نشست خبری Design نیوز گفت: «کنترل حرکت به این امر کمک می‌کند که تغییر دستگاه بسیار سریع‌تر و ایجاد رابطی برای سیستم ورود سفارش فراهم سازد.»

مشاهده این مطلب: معرفی کنترلرهای حرکتی یاسکاوا

برنامه نویسی انعطاف پذیر ربات های بسته بندی

یکی از راه‌های پشتیبانی عملیات بسته‌بندی انعطاف‌پذیر استفاده از برنامه‌نویسی انعطاف‌پذیر است.

به گفته آقای مایر (Meyer: سیستم های کنترل حرکت (Motion Control)) یاسکاوا توانایی کمک به تولیدکنندگان جهت رسیدن به بسته‌بندی انعطاف‌پذیر را فراهم می‌سازد. همه ما به دنبال روشی نوین هستیم. روشی که بتوان بدون برنامه‌ریزی پیچیده فرآیند‌های اتوماسیون صنعتی را عملی ساخت. ما به دنبال استفاده مجدد از کد‌ها و توسعه کد‌ها به سبک مدولار هستیم تا بتواند راحت‌تر با کلیه شرایط سازگار شده و سختی برنامه‌نویسی را کاهش دهد. توانایی استفاده مجدد از کد، بخشی از توانایی اجرای کد‌های گوناگون در یک کنترل‌کننده است.
مایر افزود: نکته قابل توجه مثبت در این خصوص کنترل در حرکتی فراتر از برنامه‌نویسی ساده است. هم اکنون می‌توانید کدی را به زبان برنامه‌نویسی سی شارپ (#C) و یا هر زبان مناسب دبگری به صورت بهینه شده برای دستور موجود که همان کنترلر همراه با کد سابق یعنی IEC61131-3 اجرا می‌شود را توسعه دهید. تغییر عملیات بسته‌بندی بدون کدنویسی مجدد موجب خواهد شد تا بدون نوشتن کد جدید بدون دارا بودن برنامه‌نویسی اصلی به سادگی از عملیاتی به عملیات بعدی بروید.

برنامه نویسی انعطاف پذیر ربات های بسته بندی

کلینگ همچنین بیان کرد: شما می‌توانید به طور هوشمندانه ماشین را برنامه‌ریزی کنید تا نقاط معین شده‌ای را ایجاد و در حین ایجاد دستورالعمل‌های گوناگون برای محصولات مختلف، با همان دستگاه و با تجهیزات مشابه میزان زیادی از برنامه را بدون تغییر به سیستم اعمال کنید. اگر می‌خواهید محصول A را اجرا کنید، این برنامه با سرعت بالا انجام می‌شود. اما محصول X غالباً همان دستگاه چند منظوره‌ای است که با سرعت‌های مختلف و ابزارآلات متعدد با نقاط تنظیم شده کار می‌کند.

مشاهده این مطلب: بررسی کنترل دور موتور برند یاسکاوا با جزئیات کامل

سخن پایانی

صنعت رباتیک و موشن کنترل شرکت یاسکاوا همگام با پیشرفت تکنولوژی محصولات متنوعی را در راستای اتوماسیون صنعتی به بازار جهانی عرضه کرده و اینک بسته‌بندی انعطاف‌پذیر را برای صنایع به ارمغان آورده است. شرکت ایران یاسکاوا آماده ارائه مشاوره و بازدید از خطوط بسته‌بندی کارخانجات تولیدی و صنایع سراسر کشور است و تلاش کارشناسان فنی تیم ارائه طرح‌هایی جهت نصب ربات‌های صنعتی و استفاده از مزایای آن‌هاست. ما به صاحبان صنایع کمک می‌کنیم تا در خطوط تولیدی، مونتاژ، جوشکاری، بسته‌بندی و … بهترین ربات‌های موتومن امریکا و درایو و موشن یاسکاوا الکتریک ژاپن را انتخاب و خریداری کنند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.