اینورتر آسانسوری یاسکاوا(2023)

اینورتر آسانسوری یاسکاوا(2023)

یکی از متداول ترین مسائلی که امروز در ساختمان‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد؛ بهبود عملکرد آسانسور‌ها است اما در تمامی روش‌های استفاده شده هیچگاه توجهی به انرژی و نحوه مصرف آن نشده است. مواردی مانند محدودیت فضا، قابلیت اعتماد بودن محصول و راحتی افراد در آسانسور نگرانی اصلی تامین‌کنندگان بوده است؛ اما در چند سال گذشته نگرش افراد برای استفاده درست از انرژی و صرفه‌جویی در آن و هزینه‌ها باعث شده است تا رقابت بین تامین‌کنندگان آسانسور ایجاد شود. جریان مستقیم از طریق دستگاه اینورتر صنعتی تبدیل به جریانی متناوب خواهد شد. اینورتر در محیط‌های صنعتی، تجاری، فناوری اطلاعات و … به کار برده می‌شود. برای مثال اینورتر آسانسور در محیط‌های صنعتی و تجاری پر کاربردتر است.

با افزایش تعداد ساختمان‌های مرتفع در شهرها، آسانسورها اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند. عملکرد پیوسته‌ی آسانسورها برای کاربرد‌های کارآمد ضروری است. معمولا اغلب افرادی که خواهان اینورترهای آسانسور هستند زمانی اینورتر را قابل اعتماد می‌دانند که آسانسور حتی در هنگام خرابی برق سرویس دهد. برخی از این اینورترها با سیستم‌های تولید برق با ظرفیت بالا در آسانسور‌هایی هستند که به صورت کاملا دیجیتال عمل می‌کنند.

همانطور که گفته شد اینورتر آسانسور برای مشاغل و ساختمان‌های صنعتی و تجاری و محیط‌هایی که در آن افراد دارای بارهای حساس و خاص هستند، استفاده می‌شود.

کاربرد های اینورتر آسانسوری

 

موارد استفاده و کاربردهای اینورتر آسانسوری

همانطور که می‌دانید اینورتر در چند سال اخیر با استقبال خوبی روبه‌رو شده است. این دستگاه در موارد کاربردی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به اینورترهای با گشتاور متغیر برای پمپ و فن، اینورتر با گشتاور ثابت برای آسانسور و نوار نقاله و جرثقيل، اينورتر با فيدبك‌های خاص برای اكسترودرها اشاره کرد؛ که ما در ادامه به بررسی اینورتر آسانسوری می‌پردازیم.

مزایای استفاده از اینورتر آسانسوری

اینورتر آسانسوری دستگاهي الکترونيکي است که به‌وسيله آن مي‌توان سرعت موتورهاي سه فاز را کنترل کرد در واقع همان کنترل دور موتور است. همچنین تغییر جهت دور موتور به راحتي و بدون نياز به کنتاکتور توسط اینورتر صنعتی انجام می‌گیرد.

برای خاموش و روشن کردن موتورها دیگر لازم به قطع و وصل مجدد برق نیست، با یک اینورتر آسانسور این عمل صورت می‌گیرد.

استفاده از اینورتر آسانسوری همچنین به کاهش ضربه‌های مکانيکی و در نتيجه افزايش عمر قسمت مکانيکی کمک می‌کند. حفاظت موتور در مقابل افزايش ولتاژ و جلوگيری از آسيب ديدن موتور، حفاظت موتور در برابر اضافه بار از دیگر موارد استفاده ی اینورتر آسانسوری است.

همچنین اینورتر برای جلوگیری از سوختن موتور و خطرهای ناشی از آن، زمانی که بار موتور از حد مجاز بالاتر رود، به صورت خودکار آن را خاموش کرده و از طریق کدخطا به کاربر اطلاع خواهد داد.

انواع اینورتر آسانسوری

از نظر توان موتور توان اینورتر هم نیز متفاوت است. اینورترها از نظر نوع موتور، ولتاژ ورودی، حداکثر جریان متفاوت هستند.

انواع مختلف اینورتر آسانسور

 

ویژگی های اینورتر آسانسوری

آسانسورها طبق مدل‌ها و ظرفیت‌های متفاوت دارای کاربردهای گوناگونی می‌باشند که در زندگی امروز ما جزو نیازهای اساسی محسوب می‌شود. یک آسانسور باید از سرعت و حرکت روان برخوردار باشد، تجهیزات دیجیتالی استفاده شده در آن در تحقق بخشیدن به این موارد کمک خواهند کرد. متخصصان باید از نحوه عملکرد و امتیازهای تجهیزات دیجیتالی استاندارد مرتبط با آسانسور آگاه بوده و بهترین را انتخاب کنند.

استفاده از اینورترها در آسانسور جزو الزامات مهمی است که نقشی کلیدی در راه‌اندازی نصب و پیاده‌سازی آسانسورها و انواع بالابر‌ها دارد. اینورتر کنترل سرعت، تغییرات آن و گشتاور موتور نیز نظارت و کنترل کامل دارد.

اینورتر آسانسوری یکی از ابزار‌های بسیار مهمی است که می‌تواند دور موتور حاصل از موتور‌های به کارگرفته شده در آسانسور‌ها یا حتی بالابر‌ها را کنترل کند و به نوعی مانع از افزایش سرعت و خطر آفرینی آن‌ها گردد.

امروزه استفاده از آسانسور و سیستم‌های بالابر کاربردهای متنوعی دارد، از صنعتی و تاسیسات ساختمانی گرفته تا کاربری روزمره. اینورترهای آسانسور به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا استفاده از آسانسورها در راحتی و ایمنی کامل صورت گیرد. هنگامی که متخصصان با استانداردهای اینورتر آشنا باشند، می‌توانند هنگام خرید و نصب بهترین را انتخاب کنند.

اینورتر صنعتی و اینورتر آسانسور همانطور که گفتیم بر حرکت آسانسور تاثیر بسیاری می‌گذارند. میزان شتاب، تغییر شتاب حرکت، تندی، لرزش، زمان شروع و توقف کار آسانسور همگی به ویژگی‌های اینورتر استفاده شده در آسانسور بستگی دارند.

اینورتر آسانسوری (elevator inverter) پر قدرت می‌تواند گرما و فشار زیاد به موتور آسانسور را کنترل کند. کنترل به موقع، رسیدن به سرعت مناسب، توقف ایده‌آل و شتاب خوب از ویژگی‌های اینورترهای استاندارد در آسانسورها می‌باشد.

استفاده از ترمز های ویژه در آسانسور ها از موارد خوبی است که توسط اینورترها کنترل می‌شود. در حال حاضر بسیاری از آسانسورها مجهز به اینورتر‌هایی جهت کنترل سرعت و راحتی حرکت آسانسور می‌باشند. به راحتی می‌توان نقش اینورترها در آسانسور را به‌ویژه در سیستم‌های هوشمند امروزی به‌خوبی درک کرد.

اینورتر با دریافت فرکانس مناسب سرعت موتور آسانسور را به میزان ایده‌آل تغییر می‌دهد. این عمل باعث می‌شود تا حرکت آسانسور روان و یکنواخت بوده و مسافران آن وضعیتی ایمن را به سمت مقصد خود تجربه کنند.

عملکرد Anti-rollback یا ضد برگشت نیز از مواردی است که در اینورترهای آسانسوری وجود دارد. این قابلیت حتی برای موتورهای معمولی موجود در بازار قابل اجرا است و مانع از تکان‌های شدید اتاقک آسانسور در هنگام حرکت می‌شوند.

برخی از ویژگی های سری L1000

 • قابلیت تنظیم خودکار به طور بهینه L1000A را با موتورهای IM/PM (کوپل یا غیر کوپل) مطابقت می دهد.
 • ویژگی های پیشرفته برای راحتی کاربر
 • صفحه کلید قدرتمند و رابط ورودی/خروجی برای ساده سازی کنترلر آسانسور
 • قابلیت سرویس و نگهداری آسان و پایانه ها با قابلیت جدا شدن به همراه بکاپ گیری از پارامترها
 • انعطاف پذیری در کنترل عملیات نجات (rescue)

اهمیت و لزوم استفاده از اینورتر آسانسوری

همان‌طور که گفته شد صرفه‌جویی در مصرف انرژی در حوزه‌های مختلف از اهمیتی زیادی برخوردار است. همچنین برای بسیاری از دوست داران محیط زیست، حفظ محیط زیست در مقابل آلودگی به یک مساله مهم و قابل اعتنا تبدیل شده است. برای تمام این موضوعات اینورتر صنعتی گزینه خوبی است که می‌تواند موارد بالا را به خوبی کنترل کند.

در تمامی کشور‌های توسعه یافته دنیا از اینورتر آسانسوری برای راه‌حل موضوعات مختلفی استفاده می‌شود و امروزه این کاربرد‌ها در ایران نیز به کار گرفته می‌شود. اینورتر صنعتی می‌تواند به صورت تمام خودکار تمامی جریانات برق را به درستی به آسانسور منتقل کرده و آن را به نوعی کنترل نماید.

اینورتر به صورت خودکار جریان را کاهش داده و بار موتور را کم می‌کند و این عمل بر طول عمر موتور می‌افزاید. تمام مواردی که گفته شد باعث شده تا بسیاری از افراد به سمت خرید این محصول بروند.

حال چرا اینورتر آسانسوری یاسکاوا؟

 • یکی از پرکاربرد ترین درایوهای موجود
 • قیمت مناسب و قابلیتهای فراوان
 • تکنولوژی کنترل موتور به روز
 • کنترل جریان با کارایی بالا هم برای موتور های القایی هم برای موتور های سنکرون
 • تا 200 درصد مقدار نامی می‌توان گشتاور راه‌اندازی داشت
 • سیستم اضطرار (خروج مسافر)

اینورتر آسانسور یاسکاوا

گروه صنعتی بازرگانی ایران یاسکاوا واردکننده و نمایندگی فروش انواع درایو آسانسور برند یاسکاوا در تهران است. طراحی فوق‌العاده کاربردی و امکانات ویژه موتور سنکرون و آسنکرون، بدون انکدر (حلقه باز) یا همراه انکودر (حلقه بسته) موجب شده تا درایو یا اینورتر یاسکاوا سری L1000 توسط شرکت‌های فعال در صنعت آسانسور از این محصول در نصب و راه‌اندازی انواع بالابر و آسانسور استفاده کنند. تخصص شرکت یاسکاوا واقع در ژاپن، طراحی و عرضه درایو‌های سبک فوق‌حرفه‌ای در کل دنیا می‌باشد.

خواهشمند است جهت کسب اطلاعات بیشتر، با شماره ۰۲۱۴۴۹۴۴۰۹۳ تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مرتبط
1 دیدگاه
سید مرتضی حق دوست

سلام
ممنونم از مطلب مفیدتون، خواستیم ببینم شما سرویس درایو آسانسور هم انجام میدین ؟ درایو من مارک SBT electric هست، سالمه و مشکلی نداره ولی فکر کنم موعد سرویس دوره ایش رسیده باشه! ممنون میشم راهنمایی ام کنید

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.