اینورتر جرثقیل چیست؟(2023)

اینورتر جرثقیل چیست؟(2023)

با اینورتر جرثقیل قابلیت اطمینان و سرعت بالاتر، حرکات هماهنگ‌تر، جابجایی بهتر، کارایی بالا و کارکرد ساده را تجربه خواهید کرد و این دقیقا همان چیزی است که کاربران سیستم‌های جابجایی صنعتی و جرثقیل‌ها به دنبال آن هستند. کاربران سیستم های جرثقیل صنعتی و جرثقیل می‌خواهند قابلیت اطمینان بیشتری، سرعت بالاتر و حرکات هماهنگ را داشته باشند.

اینورتر جرثقیل های هوشمند

یک اینورتر جرثقیل مناسب در نهایت سادگی، عملکرد مناسب و ایمنی را تضمین کنند. اینورتر جرثقیل به طور خاص برای برنامه‌های کاربردی در صنعت طراحی شده است و تمام خواسته‌های صنعت را برآورده می‌کند.

این خط از اینورتر جرثقیل های هوشمند دارای عملکرد بسیار بالا و کنترل پیشرفته‌ای است و همچنین برای برنامه‌ریزی و نصب بسیار ساده است و یک راه‌حل منعطف و 360 درجه برای همه نوع حرکات پیشنهاد می‌شود.

یک اینورتر جرثقیل استاندارد با عملکردهای خاص، استحکام مناسب، بالاترین استانداردهای ایمنی و انعطاف‌پذیری بالا، کلیه نیازهای عملیاتی سیستم های جرثقیل و جرثقیل مدرن را برآورده می‌کند زیرا موتورهای غیر همزمان و کلیه حرکات جرثقیل را کنترل می‌کند.

کلیه عملکردهای همگام‌سازی برای حرکات جرثقیل اصلی و بالابرها در یک واحد اداری با محیط برنامه‌نویسی کنترل می‌شوند.

موارد استفاده و کاربردهای اینورتر جرثقیل

همانطور که می‌دانید اینورتر صنعتی در چند سال اخیر با استقبال خوبی روبه‌رو شده است. اینورتر صنعتی را میتوان در موارد مختلفی استفاده کرد، نمونه کاربرد آن را می‌توان در کنترل گشتاور متغیر پمپ و فن، گشتاور ثابت جرثقیل، نوار نقاله و … دید. برای هر کدام از کاربرد‌های گفته شده اینورتر مخصوص به کار می‌روند که برخی از آن‌ها داری فیدبک یا بازخورد هستند. در این مقاله همانطور که از نامش پیداست، اینورتر مورد بحث، اینورتر جرثقیل است.

کاربردهای اینورتر جرثقیل

 

مزایای استفاده از اینورتر جرثقیل

 1. گشتاور مناسب برای کنترل دقیق حرکت بار
 2. قابل تنظیم کردن برای هر بار
 3. کنترل یکپارچه ترمز برای ایمنی بارها
 4. عملکرد بالا برای سرعت بالا برای بهره‌وری بالاتر و چرخه کار سریع‌تر با بارهای سبک
 5. مطابق با دستورالعمل ایمنی ماشین‌آلات استاندارد

انواع اینورتر جرثقیل

اینورتر جرثقیل انواع و مدل های مختلفی دارد که در پارامترهای زیر خلاصه می‌شوند:

 1. توان‌های مختلف
 2. سطوح ایمنی مختلف
 3. تغذیه ورودی مختلف
 4. نوع مد کنترلی
 5. کار در شرایط محیطی مختلف

ویژگی های اینورتر جرثقیل

اینورتر جرثقیل امکان تنظیم‌پذیری را فراهم می‌آورد. این بدین معناست که جرثقیل‌ها از جلو، عقب، چپ، راست، بالا، پایین دارای تنوع بی حد و مرز هستند.

فناوری اینورتر به همین جا ختم نمی‌شود، زیرا پارامترها، ویژگی‌ها و قابلیت برنامه نویسی جرثقیل های هوشمند را امکان‌پذیر می‌سازد و هرگونه تنظیمات برای هر برنامه‌ای امکان‌پذیر است. اینورتر جرثقیل این قابلیت را دارد که بتواند میزان فشار بار را بر بالابر برآورد کرده و در صورت لزوم از برداشت بار زیاد جلوگیری کند.

در این سیستم ویژگی‌های ایمنی اینورتر داخلی برای از بین بردن آسیب موتورها هنگام تغییر جهت جرثقیل طراحی شده است. این امر باعث می‌شود تا در صورت عدم نیاز به ترمز، دیگر نیازی به ترمز برای کنترل جرثقیل نباشد.

از این رو جلوگیری از انتقال الکترونیکی جرثقیل‌ها به جلو، به حداقل می‌رسد. با جلوگیری از حرکت الکترونیکی جرثقیل به جلو، از آسیب رسیدن به چرخ دنده‌ها، پین‌ها و سایر اجزای مکانیکی به حداقل می‌رسد. در نهایت این سیستم امکان کنترل بیشتر جرثقیل و شیوه های کار ایمن را فراهم می آورد.

ویژگی های اینورتر جرثقیل به طور خلاصه در زیر آورده شده است:

 1. طول عمر و کار کرد مفید (دارای مدارات الکترونیک مناسب)
 2. بازگرداندن انرژی مصرف شده در ترمزها
 3. کاهش میزان مصرف انرژی
 4. هزینه‌های تعمیر و نگهداری از جرثقیل کاهش می‌یابد.
 5. دامنه تغییرات سرعت موتور در مقایسه با روش مکانیکی افزایش می‌یابد.
 6. از طریق نرم افزار طراحی شده میتوان عملکرد سیستم را از راه دور کنترل کرد.

اهمیت و لزوم استفاده از اینورتر جرثقیل

با استفاده از اینورتر صنعتی می‌توان به راحتی موتورهای تک سرعته را تبدیل به دو سرعته کنید و همچنین از دیگر مزیت این دستگاه تنظیم سرعت جرثقیل  می‌باشد و با دارا بودن برنامه کامپیوتری و صفحه دیجیتالی می‌توان سرعت خاصی را برای دستگاه مشخص کرد که این امر بهترین راه‌حل برای جلوگیری از شوک و لرزش در حرکت دستگاه می‌باشد.

زمانی که شما وسیله یا دستگاه یا هر کالایی را با استفاده از جرثقیل حرکت می‌دهید کنترل ضربات و تکان خوردن‌هایی که مانع از آسیب رسیدن به وسیله خواهد شد یکی از مهم‌ترین موضوعات پیش روی شما خواهد بود که می‌توانید اطمینان حاصل کنید با استفاده از اینورتر جرثقیل می‌توانید تمامی این خطرات و خسارات را کاهش داده و مانع از تکان خوردن‌های شدید کالای خود شوید.

حال که متوجه اهمیت این اینورتر صنعتی شدیم چند نکته در ادامه مهم است. برای خرید اینورتر صنعتی باید چند مورد را بدانیم: اولا توان اینورتر است که بسیار مهم است. معمولا بهتر است توان اینورتر صنعتی شما بالاتر از توان موتور باشد.

به عنوان مثال می‌توان گفت اگر شما دارای یک موتور با توان کارایی 800 وات باشید بهترین انتخاب برای شما که هزینه‌ی بیش از حدی را نیز به همراه نخواهد داشت استفاده از یک اینورتر صنعتی 1 کیلو واتی است. البته در چنین شرایطی این که الکتروموتور استفاده شده سه فاز باشد بسیار اهمیت دارد زیرا خروجی اینورتر صنعتی شما سه فاز است.

این موضوع هیچ ارتباطی به برق استفاده شده شما نخواهد داشت و تفاوت تنها در نوع دستگاه و اینورتر جرثقیل خریداری شده است که می‌تواند در کاربری تاثیر گذار باشد. اینورتر صنعتی این قابلیت را دارد تا برق تک فاز شما را به یک برق با خروجی سه فاز تبدیل نماید بدون اینکه شما هیچ تفاوت و مشکلی را حس نمایید.

دقت کنید که اگر شما در حین کار با اینورتر صنعتی و موتور‌ها از برق شهری منزل خود یا برق ساده کارگاه خود استفاده می‌کنید و خروجی آن معادل با تک فاز است در نتیجه باید اینورتر شما نیز ورودی 220 ولتی و همچنین تک فاز داشته باشد، اما اگر شما از برق‌های صنعتی و کنتور‌های صنعتی استفاده می‌کنید و برق ورودی شما سه فازی است بهتر از این کنتور و ورودی برق استفاده کنید.

معمولا برق سه فاز یکی از مناسب‌ترین ورودی‌ها برای اینورتر صنعتی محسوب می‌شود و باعث می‌گردد تا بهترین کارایی را دریافت کنید زیرا دیگر انرژی‌ای صرف تبدیل برق تک فاز شما به سه فاز نخواهد شد.

برای جرثقیل گشتاور راه‌اندازی اولیۀ نیاز است. جرثقیل‌ها سطح تکنولوژی اینورتر صنعتی بالاتری را می‌خواهند. در کل قیمت اینورتر صنعتی به توان اینورتر صنعتی، ولتاژ ورودی، سطح تکنولوژی و امکانات کنترلی بستگی دارد.

 1. صرفه‌جویی در مصرف انرژی الکتریکی و در نتیجه کاهش هزینه‌ها
 2. جریان برق مورد استفاده مورد کاهش یافته و به سبب آن طول عمر موتور افزایش می یابد
 3. بالا بردن عمر قطعات مکانیکی
 4. قابلیت تغییر سرعت و جهت حرکت موتور
 5. امکان هوشمند سازی و برنامه‌ریزی برای حرکت موتور
 6. عدم نیاز به قطع و وصل کردن برق برای روشن و خاموش کردن موتور
 7. ایجاد محافظت در مقابل اضافه‌بار و در نتیجه جلوگیری از سوختن موتور
 8. حفاظت از موتور در برابر افزایش ناگهانی ولتاژ

از مواردی است که در طی این مقاله بررسی شده است و باعث اهمیت استفاده از اینورتر صنعتی می‌گردد! بنابراین بهتر است در زمان جابجایی وسایل و یا کالای خود توسط جرثقیل حتما از یک اینورتر صنعتی موتور استفاده کنید تا بهترین عملکرد را دریافت نمایید و از تمامی خسارات جلوگیری کنید.

اینورتر های جرثقیلی شرکت یاسکاوا

سری H1000 به عنوان سری Super Heavy Duty در قلاب Tower Crane به وفور مورد استفاده شده قرار گرفته است.

همچنین می‌توان از سری های V1000 و A1000 شرکت Yaskawa بنا به توان مورد نیاز و Open یا Close بودن سیستم در قسمت‌های مختلف جرثقیل‌های سقفی و دروازه‌ای و حتی در بعضی از قسمت‌های Tower Crane استفاده کرد.

به تازگی شرکت یاسکاوا از سری CR700 که بصورت اختصاصی برای جرثقیل ها طراحی شده و دارای مزیت های مختلفی برای انواع جرثقیل‌ها می‌باشد ، رونمایی کرده است.

AC درایو جرثقیل یاسکاوا سری CR700

 

AC درایو جرثقیل یاسکاوا سری CR700

اولویت شماره یک برای درایو جرثقیل صنایع مرتبط، اینورتر جدید سری CR700 تولید شرکت یاسکاوا الکتریک با بیش از ۳۰ سال تجربه ساخت اینورتر صنعتی است. محصولات ساخت این کمپانی در بالاترین معیار بازار از نظر کیفیت و اطمینان قرار دارند. کاربر پسند بودن تنظیمات AC Drive مدل CR700 موجب شده تا رضایت خاطر مشتریان صنعت جرثقیل از نظر بهینه بودن کالا کاملاً تامین شود. درایو جرثقیل یاسکاوا با بهره‌مندی از برنامه‌های کاربردی بر اساس مفاهیم پایدار، ساده و انعطاف پذیر بهترین انتخاب از دید مشتری می‌باشد.

تعمیر اینورتر  جرثقیلی یاسکاوا

در بیشتر موارد تعمیر درایو ac یا اینورتر به آسیب‌های برد تغذیه و نوسانات یا کیفیت نامناسب شبکه برق مرتبط است. برد تغذیه در درایو از ۳ جزء سوئیچ، پل دیودی و IGBT تشکیل یافته است.  در کلیه اینورتر‌های صنعتی ۲ ترمینال مثبت باید پل هم باشند. چرا که بدون رعایت این اصل حتی در صورتیکه درایو سالم باشد نیز برق اینورتر سه فاز روشن نمی‌شود. علاوه بر برد تغذیه یا Power Board برد فرمان اینورتر یا برد تنظیمات (Regulation Card) نیز از تعلقات بخش بالایی اینورتر محسوب می‌شود که در صورت خرابی باید عیب‌یابی و تعمیر گردد.

به طور خلاصه، اینورتر جرثقیل یاسکاوا در یک پروسه جرثقیل برجی استفاده می شود و کاربر به دنبال کاهش جریان های پیک بالا در زمان شروع و توقف است. کتابچه راهنمای اینورتر جرثقیل Yaskawa A1000 و سایر منابع Yaskawa اطلاعات دقیقی در مورد پارامترها و عملکردهای موجود برای برنامه های جرثقیل ارائه می دهد.

مجموعه ایران یاسکاوا به عنوان تامین کننده محصولات یاسکاوا در ایران، علاوه بر تامین اینورترهای جرثقیلی خدمات مربوط به آموزش، انجام پروژه، تعمیرات تخصصی و تجهیزات جانبی مانند کارت‌های PG، مقاومت ترمز و … را نیز ارائه می‌نماید.

خواهشمند است جهت کسب اطلاعات بیشتر، با شماره ۰۲۱۴۴۹۴۴۰۹۳ تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.