اینورتر های یاسکاوا در چه زمینه هایی کاربرد دارند؟ (2023)

اینورتر های یاسکاوا در چه زمینه هایی کاربرد دارند؟ (2023)

درایو AC وسیله ای است که برای کنترل سرعت موتور الکتریکی به منظور:

  1. افزایش کنترل فرآیند
  2. کاهش مصرف انرژی و تولید انرژی بهینه
  3. کاهش تنش مکانیکی در کاربردهای کنترل موتور
  4. بهینه سازی عملکرد برنامه های مختلف با تکیه بر موتورهای الکتریکی.
  5. درایوهای AC با نام‌های مختلفی مانند درایوهای سرعت قابل تنظیم، درایوهای فرکانس قابل تنظیم، درایوهای فرکانس متغیر، درایوهای سرعت متغیر، مبدل‌های فرکانس، اینورترها و مبدل‌های قدرت نیز شناخته می‌شوند.

کاربرد اینورتر های یاسکاوا

حال خوب است که بدانیم:

  1. 20 درصد انرژی مصرفی جهان انرژی الکتریکی است
  2. بیش از 50 درصد انرژی الکتریکی توسط موتورهای الکتریکی مصرف می شود
  3. 75 درصد درایوهای AC روی پمپ ها، فن ها و کمپرسورها استفاده می شوند
  4. در صورت استفاده از درایوهای AC در هر کاربرد مناسب، مصرف جهانی انرژی الکتریکی را می توان تا 10 درصد کاهش داد
  5. نیاز به صرفه جویی در انرژی به منظور صرفه جویی در محیط زیست یک محرک کلیدی در توسعه دستگاه های کنترل سرعت است و درایوهای AC روش بهینه کنترل سرعت موتورهای الکتریکی را برای مطابقت با تقاضای بار ارائه می دهند. حتی تغییرات کوچک در سرعت موتور می تواند تغییرات قابل توجهی در مصرف انرژی ایجاد کند.

VFD مخفف Variable Frequency Drive است. همانطور که از نامش پیداست یک درایو فرکانس قابل تنظیم است که فرکانس منبع AC را تغییر می دهد. از آنجایی که سرعت موتور القایی به فرکانس عرضه بستگی دارد، می توان از VFD برای تغییر سرعت آن استفاده کرد.

واحد کنترل در درایو های AC

این بخش واحد کنترلی است که وظیفه کنترل عملکرد سوئیچینگ، فرکانس خروجی، توان خروجی را بر عهده دارد. برای به دست آوردن اطلاعات لازم با رابط کاربری و حسگرها یکپارچه شده است. همچنین شرایط خطا را کنترل می کند.

واحد کنترل شامل یک ریزپردازنده تعبیه شده است که برای کنترل بخش یکسو کننده و اینورتر برنامه ریزی شده است. در صورت بروز هر گونه شرایط خطا می تواند در میکروثانیه واکنش نشان دهد. داده های بازخورد از سنسور سرعت برای نظارت بر سرعت و همچنین تنظیم آن بر اساس نیاز استفاده می شود.

کاربرد های درایو AC

آسانسور

عملکرد Soft Start و Soft Stop درایو AC برای سواری راحت آسانسورهای نصب شده در در مکان هایی مانند خانه ها، ساختمان های اداری، ایستگاه ها، فرودگاه ها و امکانات تجاری ضروری است. اگر این امکانات یک درایو AC را مجهز کند، می تواند به آرامی شروع به حرکت کند تا کاربران سرعت را احساس نکنند و آزادانه شتاب و کاهش سرعت را تنظیم کنند، بنابراین می توانند راحت بالا و پایین بروند.

درایو های آسانسور یاسکاوا ما برای هر اندازه ساختمان کار می کند. چه یک ساختمان مسکونی کوچک باشد یا یک ساختمان لوکس، ساختمان جدید یا پروژه های نوسازی، ما هر مرحله از فرآیند را تا حد امکان از انتخاب محصول تا نصب، راه اندازی و خدمات آسان می کنیم.

از سری درایو های یاسکاوا که در آسانسور می‌توان استفاده کرد میتوان به سری L1000 اشاره کرد.

پله برقی

پله برقی ها در مراکز خرید، ایستگاه ها و سایر امکانات برای دست یابی به سبک زندگی راحت نصب می شوند. هنگامی که مردم وجود نداشته باشند، پله برقی ها توسط حسگرهای انسانی متوقف می شوند تا در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. اما اگر مسافر دفعه بعد که سوار می شود ناگهان شروع به حرکت کند، تعادلش از بین می رود و ممکن است آسیب ببیند که خطرناک است. عملکرد Soft Start و Soft Stop درایو AC، مانند یک آسانسور، به افراد اجازه می‌دهد تا شتاب و کاهش سرعت را تنظیم کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد به آرامی و ایمن شروع و توقف کنند.

از سری اینورتر های به کار رفته‌ی یاسکاوا در پله برقی می‌توان به سری های V1000 و A1000 اشاره کرد.

فن تهویه مطبوع

درایو AC برای تهویه مطبوع و سایر تجهیزات تهویه مطبوع ضروری برای ایجاد فضاهای راحت استفاده می شود. در تجهیزات تهویه مطبوع، حجم و جریان هوا توسط فن ها کنترل می شود، اما در گذشته، جریان هوا باید با افزایش یا کاهش مقاومت هوا از طریق دریچه ای به نام دمپر تنظیم می شد. اما با این مکانیسم، حتی اگر حجم هوا کاهش یابد، مقدار برق مصرفی کاهش چندانی نخواهد داشت. با درایو AC می توان مصرف برق موتور را تا حد زیادی کاهش داد زیرا جریان هوا با کنترل سرعت موتور تنظیم می شود. درایو AC با کار نکردن ماشین‌ها بیش از حد لازم در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند.

در این نوع کاربرد نیز تا 15 کیلووات از سری V یاسکاوا و از 15 کیلووات به بالا از سری A استفاده می‌شود.

نوار نقاله

در کارخانه های مواد غذایی، کارخانه های آرایشی و بهداشتی و کارخانه های تولید کننده لوازم خانگی، کمبود شدید نیروی کار وجود دارد و اتوماسیون به سرعت در حال پیشرفت است. نوار نقاله برای کنترل فرآیند تولید با جریان محصولات استفاده می شود. در سال‌های اخیر، افزایش سریع خرید آنلاین منجر به احداث انبارهای لجستیکی جدید و معرفی نوار نقاله‌ها نیز شده است. درایو AC در زمینه جابجایی اشیاء به پهلو به این صورت ضروری است. حرکت نرم استارت و توقف درایو AC، که با سرعت کم شروع و متوقف می شود، و تنظیم شتاب/کاهش سرعت در زمان دلخواه، از حمل و نقل صاف مانند جلوگیری از سقوط بار پشتیبانی می کند. علاوه بر این، با کاهش جریان راه اندازی، بار در سمت منبع تغذیه کاهش می یابد و می توان تجهیزات منبع تغذیه را کاهش داد.

کاربرد درایو AC در نوار نقاله

پمپ

صنایعی که از مقادیر زیادی آب برای نظافت یا سرمایش استفاده می کنند، مانند کارخانه های برق، فولاد و مواد شیمیایی، دارای سیستم آب و فاضلاب هستند. پمپ های درایو AC در این تاسیسات برای دستیابی به صرفه جویی در انرژی با بهینه سازی عملکرد ماشین استفاده می شود. در گذشته برای پمپ ها معمول بود که دبی را با شیر تنظیم کنند، اما موتور با ظرفیت کامل کار می کرد و توان اضافی مصرف می کرد. بنابراین با استفاده از کنترل سرعت موتور درایو AC می توان دبی را تنظیم کرد و توان مصرفی موتور را کاهش داد.

کاربرد درایو AC در پمپ

صنعت غذایی

درایو AC در کارخانه های مواد غذایی نیز فعال است.درایو AC می تواند به سادگی با تغییر یک سیگنال خارجی (فرمان چرخش) جهت چرخش را تغییر دهد. علاوه بر این، می‌تواند به آرامی با جریانی کم، بدون عبور جریان راه‌اندازی بزرگ مانند منبع تغذیه تجاری، شتاب و سرعت بگیرد، بنابراین می‌توان از آن برای شروع و توقف مکرر استفاده کرد. این عملکرد را می توان برای ماشین های مواد غذایی نیز اعمال کرد.

به عنوان مثال، در دستگاهی که خامه فرم گرفته را تولید می کند، که برای تهیه کیک ضروری است، یک صنعتگر ماهر می تواند خامه فرم گرفته را هنگام ورز دادن برنامه ریزی کند و درایو AC جهت، سرعت چرخش و زمان رانندگی را کنترل می کند. با این کار حتی ماشین هم قادر است خامه فرم گرفته خوب را به صورت پایدار درست کند.

جرثقیل / انبار اتوماتیک

علاوه بر سایت های ساخت و ساز که در آن جرثقیل ها در بنادر استفاده می شود، درایو AC در انبارهای خودکار نیز فعال است.

درایو AC این مزیت را دارد که جهت چرخش را می توان به سادگی با تغییر یک سیگنال خارجی توسط فرمان چرخش کنترل کرد. برخلاف منبع تغذیه تجاری، جریان راه‌اندازی زیادی ندارد و می‌توان آن را به آرامی با جریان کمی شتاب/کاهش داد، بنابراین می‌توان از آن برای شروع و توقف مکرر استفاده کرد.

با بهره گیری از این ویژگی، اینورتر Yaskawa می تواند اشیاء را همانطور که یک اپراتور می خواهد در جرثقیل ها و انبارهای خودکار که به سرعت بالا و پایین، چپ و راست، و عقب و جلو حرکت می کنند، جابه جا کند. در مورد جرثقیل ها و انبارهای خودکار، با ترکیب درایو AC با یک دستگاه احیای برق، توان تولید شده توسط موتور در زمان سیم پیچی به اصطلاح “قدرت احیا کننده” را می توان به منبع برق برگرداند یا باتری را می توان شارژ می شود، و می توان از برق در عملیات سیم پیچ بعدی مجددا استفاده کرد که در نتیجه صرفه جویی قابل توجهی در انرژی می شود.

نفت و گاز

نفت شیل و گاز شیل سوخت فسیلی است که از لایه‌ای از سنگ‌های رسوبی به نام شیل گرفته می‌شود و انرژی قابل استخراج از مواد آلی مانند پلانکتون و جلبک است که در اثر گرما و فشار زمین گرمایی انباشته شده و از نظر شیمیایی به نفت و گاز تبدیل می‌شود.

در گذشته، فناوری حفاری به خوبی تثبیت نشده بود و هزینه آن نیز تامین نشده بود. با این حال، در ایالات متحده، فناوری حفاری در دهه 2000 به کار گرفته شد و تولید نفت و گاز شیل به طور جدی آغاز شد. درایو AC همچنین در خط برای حفاری نفت و گاز شیل استفاده می شود.

 

برای کسب اطلاع بیشتر از AC DRIVE های یاسکاوا با شماره‌ی 88658476-021 و در پیامرسان ها به شماره‌ی 09191486231 پیام دهید.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.