موتور چیست؟

موتور چیست؟

یک فرهنگ لغت به‌طورکلی بیان می‌کند که، «موتور وسیله‌ای است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند.» منظور از این جمله این است، انرژی الکتریکی «باتری» است و انرژی مکانیکی «چرخش» است. برای توضیح یک موتور بهتر است «قانون دست چپ فلمینگ» را در نظر بگیرید.

هنگامی که جریان الکتریکی از طریق یک سیم الکتریکی که بین دو آهنربا روبروی یکدیگر قرار گرفته است، جریان می‌یابد، نیرویی ایجاد می‌کند.

جریان الکتریکی، میدان مغناطیسی و حرکت به ترتیب همانطور که هنگام باز کردن انگشت میانی (جریان الکتریکی)، اشاره (میدان مغناطیسی) و انگشت شست (نیروی) دست چپ خود به ترتیب در محورهای متعامد اعمال می شوند، جهت‌های عمود بر یکدیگر را اعمال می‌کنند.

موتور چیست؟موتور چیست؟

حال این سوال برای شما پیش می‌آید که چرا جریان الکتریکی که از طریق سیم الکتریکی جریان می‌یابد نیرو ایجاد می‌کند؟

این امر به این دلیل است که وقتی جریان الکتریکی از طریق سیم الکتریکی جریان پیدا می‌کند، میدان مغناطیسی را در اطراف خود ایجاد می‌کند و میدان مغناطیسی را از آهن ربا جذب می‌کند یا آن را دفع می‌کند که این دفع و جذب برای حرکت سیم الکتریکی نیرو ایجاد می‌کند.

آغاز موتور ها

در سال 1831، یک فیزیکدان انگلیسی به نام مایکل فارادی، قانون القای الکترومغناطیسی را کشف کرد که هنگام حرکت آهنرباها در کویل هسته هوا جریان الکتریکی وجود دارد. قانون القای الکترومغناطیسی ثابت کرد که انرژی الکتریکی و انرژی مکانیکی قابل برگشت می‌باشند و آن‌هم توسط موتور‌ها صورت می‌پذیرد.

در آن روزها، انگلیس در دوره نخستین انقلاب صنعتی بود و قدرت بخار نیروی محرکه انقلاب بود. هیچ‌کس نمی‌توانست اهمیت موتورهایی را که در آن روزها بدون شبکه برق کار می‌کردند، تشخیص دهد.

آغاز موتورها

به سمت موتورهای عملی و کاربردی تر

از زمان کشف القاء الکترومغناطیسی توسط فارادی، مردم تعدادی موتور اختراع کرده بودند. در سال 1834، توماس داونپورت یک موتور عملی DC را اختراع کرد. پس از آن، یک مهندس برق یوگسلاوی که بعدها آمریکایی شد، نیکولا تسلا، به این ایده رسید که موتورها را با جریان متناوب به کار بیندازد.

به سمت موتورهای عملی و کاربردی تر

در سال 1882، ایده اصلی چرخش میدان مغناطیسی به‌طور ناگهانی هنگام راه رفتن در پارک به ذهن نیکولا تسلا رسید. در سال 1887، او یک موتور AC دو فاز عملی (موتور القایی) را با استفاده از چرخش میدان مغناطیسی به پایان رساند.

از آن زمان، فن‌آوری‌های AC مانند ترانسفورماتور، سیستم سه فاز و سه سیم و همچنین شبکه برق توسعه یافتند. با گسترش برق در شهر‌ها و کشور‌ها نیز استفاده از motor ها بیشتر شد و با موفقیت‌هایی که تسلا بدست آورد اکنون ما قادریم زندگی خود را با برق و motor به راحتی بگذرانیم.

تولید داخلی موتور ها و پیشرفت شرکت الکتریکی یاسکاوا ژاپن

بهتر است بدانید که اولین موتور در ژاپن برای آسانسور استفاده شده است. ظرفیت این آسانسور 15 تا 20 نفر بود و این آسانسور تا طبقه‌ی 8 ام نصب شده بود. در آسمان خراش Ryōunkaku که در غرب ژاپن ساخته شده بود برای بار اول این آسانسور استفاده شد.

 تولید داخلی موتورها و پیشرفت شرکت الکتریکی یاسکاوا ژاپن

چنین فناوری برای طراحی و ساخت موتورها در ژاپن وجود نداشت، این آسانسور از موتور 15 اسب بخار (موتور DC) خریداری شده در آمریکا استفاده می‌کرد. اگرچه گفته می‌شود که آسانسور به دلیل خرابی های مکرر ظرف مدت 1 سال به کار خود پایان داد، اما به اپیزودی تبدیل شد که روح و روان مردم را به چالش کشید.

در دهه 1890، استفاده از موتورهای وارداتی در ژاپن مانند پمپ در معادن آغاز شد. از آنجا که سطح فناوری صنعتی در ژاپن در آن روزها کاملاً پایین‌تر از اروپا و آمریکا بود، بیشتر دستگاه‌های برقی وارداتی بودند؛ بنابراین استفاده از موتور کم کم در داخل کشور رایج شد.

در سال 1895، اولین موتور (موتور القایی) تولید شده در ژاپن راه‌اندازی شد. سپس، در سال 1915، یاسکاوا تاسیس شد که محصولات الکتریکی خالص تولید شده در ژاپن را تولید و به فروش می‌رساند. با شروع آن، اپراتورهای معدن زغال سنگ شروع به سفارش موتورهای یاسکاوا کردند.

انواع و مشخصات مختلف موتور ها

انواع و مشخصات مختلف موتور ها

180 سال پس از به دنیا آمدن موتورها، به دلیل پیشرفت در زمینه طراحی و ساخت فن‌آوری‌ها و همچنین فناوری الکترونیک، عملکرد و قابلیت استفاده سرو یاسکاوا بسیار بهبود یافت.

روش‌های مختلفی برای ارتباط با موتورها وجود دارد که با توجه به طبقه بندی توابع و ساختارهای آن‌ها می‌توان این ارتباط را ایجاد کرد. برای مثال با motor سرو یاسکاوا میتوان با توجه به کار دقیق موتور با آن ارتباط برقرار کرد. با motor خطی با حرکت خطی آن و غیره.

طبقه بندی موتور ها

motor DC جریان مستقیم و motor AC جریان متناوب

یک موتور Brushless DC نوعی است که Brush و Commutator آن با semiconductor switching element جایگزین شده است.

یک موتور Universal قادر است با سرعت زیاد با برق AC 100V برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار گیرد در حالی که دارای همان Brush و Commutator برای موتورهای DC است.

به غیر از اینها، یک Step موتور وجود دارد که با جریان موج شروع به چرخش می‌کند.

نوع دیگر موتور Switched reluctance می‌باشد.

موتور اولتراسونیک یک موتور ویژه است که با ارتعاش سرامیک پیزوالکتریک و با اعمال ولتاژ با فرکانس بالا کار می‌کند.

طبقه بندی موتور ها

 موتورهای DC

موتوری که بسیاری از دانش آموزان ژاپنی در زمان تحصیل در مدارس ابتدایی از آن‌ها استفاده می‌کردند motor DC بود. این موتور محبوب مورد استفاده در مدل‌ها، لوازم الکترونیکی مصرفی و موتورهای لرزش در تلفن همراه می‌باشد. در رابطه با ساختار موتورها، روتور و استاتوردر داخل motor وجود دارد. روتور بخشی از اتصال به شافت است و استاتور قسمت ثابتی است که قسمت بیرونی آن را تشکیل می‌دهد.

استاتور در motor DC دارای آهنربا و برس‌های دائمی است که جریان الکتریکی روتور را تأمین می‌کند. روتور دارای سیم پیچ ها و commutator (یک وسیله‌ای برای تغییر دادن جهت برق) است. هنگامی که برس‌ها جریان DC را به مبدل انتقال می‌دهند، جریان الکتریکی از طریق سیم پیچ‌های متصل به commutator جریان می یابد و گشتاور ایجاد می‌کند.

در اینجا سیم پیچ‌ها و commutator مکانیسمی برای عبور جریان الکتریکی دارند به گونه‌ای که گشتاور همان سطح را حفظ می‌کنند. بزرگ‌ترین ویژگی motor DC این است که با باتری خشک کار می‌کند. با تغییر اتصال سیم‌های موتور می‌توانید جهت چرخش را نیز به راحتی تغییر دهید. به همین دلیل موتورهای DC به‌طور گسترده در میان افراد مورد قبول می‌باشد و دارای شهرت است.

موتورهای DC بدون برس (Brushless)

شما می‌توانید یک motor DC بدون برس را  استفاده کنید در حالی که دارای ویژگی‌هایی شبیه به موتور DC است. این نوع موتور سیم پیچ‌ها را در استاتور و آهنرباهای دائمی در روتور به عنوان ساختار آن استفاده می‌کند. موتور DC Brushless به جای brush و commutator که در موتورهای DC وجود داشت، دارای یک عنصر سوئیچ نیمه هادی در خارج از موتور می‌باشند. این جریان کار می‌کند تا جریان DC را در تمام زمان‌ها از طریق دو از سه مرحله سیم پیچ‌های فاز U، V و W تغییر دهد.

 موتور های DC بدون برس (Brushless)

این جریان را مطابق موقعیت آهنربایی دائمی که توسط یک سنسور شناسایی شده است تغییر می‌دهد.

 موتورهای سنکرون (Synchronous)

یک موتور سنکرون با استفاده از اطلاعات شناسایی شده توسط سنسور زاویه متصل به لبه روتور، در موج سینوسی حرکت می‌کند.

چرخش میدان مغناطیسی تولید شده توسط سیم پیچ‌های سه فاز همزمان با چرخش روتور را مکانیسم motor Sync می‌گویند. ساختار موتورهای سنکرون شبیه به موتورهای DC بدون برس است؛ بنابراین، مردم اغلب موتورهای سنکرون را به جای موتورهای DC بدون Brush و برعکس استفاده می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های هر دو موتور سنکرون و DC بدون برس این است که آن‌ها قادر به جلوگیری از ساییدگی برس و نویز الکتریکی هستند. آن‌ها همچنین با استفاده از آهنرباهای قوی نادر قادر به کاهش ابعاد موردنیاز و بازده و راندمان بالا هستند.

به لطف این ویژگی‌ها، طیف گسترده‌ای از موارد استفاده از قبیل دستگاه‌های اطلاعاتی، الکترونیک خانگی، موتورهای درون خودرو و سرو موتورهای یاسکاوا وجود دارد. گفته می‌شود موتورهای DC 70٪ و تعداد ترکیبی از موتورهای DC Brushless و موتورهای سنکرون  %20 از کل موتورهای کوچک تولید شده را تشکیل می‌دهد.

موتورهای القایی

اصل چرخش موتورهای القایی مبتنی بر «چرخش های آراگو» است که توسط یک فیزیکدان فرانسوی به نام آراگو کشف شده است. این یک پدیده‌ی ثابت شده است که وقتی شما یک دیسک آلومینیومی را بین یک آهنربای U شکل قرار می‌دهید و آهنربا را به یک سمت می‌چرخانید دیسک آلومینیوم نیز با کمی تاخیر شروع به چرخش در همان جهت می‌کند.

هنگامی که میدان مغناطیسی آهنربای U شکل روی دیسک آلومینیوم تغییر می‌کند، یک جریان الکتریکی مارپیچ از طریق دیسک آلومینیوم (قانون القایی الکترومغناطیسی) جریان می‌یابد و عملکرد جریان و میدان مغناطیسی آهنربای U شکل را انجام می‌دهد و نیروی الکترومغناطیسی را تولید می‌کند. موتورهای القایی اختراعی هستند که چرخش‌های آراگو را اعمال می‌کنند.

استاتور موتورهای القایی دارای سیم پیچ‌های سه فاز در ساختار می‌باشند و روتور قسمت آلومینیومی به شکل قفس در می‌آید. هنگامی که سیم پیچ‌های سه فاز را در موج سینوسی هدایت می‌کنید، یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند که در فرکانس می‌چرخد.

سپس، مطابق اصل چرخش آراگو، جریان الکتریکی از طریق قفس رسانا جریان می‌یابد که تغییرات میدان مغناطیسی را دریافت می‌کند و روتور با کمی تاخیر شروع به چرخش می‌کند.

موتورهای القایی در مقایسه با موتورهای DC بدون برس و موتورهای سنکرون که از آهنرباهای دائمی استفاده می‌کنند، کارایی کمتری دارند.

موتور های القایی

درایو موتور چیست؟

درایو وسیله‌ای صنعتی و پرکاربرد است که جهت کنترل فرکانس و یا ولتاژ مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اظهارات کمپانی روسی EKF می‌توانید به وسیله درایو‌ها استارت و استپ را در صدم ثانیه بسیار نرم و کنترل شده تنظیم کنید. پتانسیل یک درایو در استارت-استاپ با عملکرد عالی سبب می‌شود تا ابزار‌های دوار و چرخشی همچون کوپلینگ در آسانسور یا جرثقیل و موارد مشابه بدون تنش مکانیکی کار کنند.

جدیدترین مدل سرو یاسکاوا

فروش سرو یاسکاوا در تمامی نقاط دنیا در حال حاضر برقرار است. همانطور که می‌دانید سرو یاسکاوا مورد استفاده‌ی بسیاری از افراد و مشاغل می‌باشد و به نوبه‌ی خود باعث راحت‌تر شدن و بهبود کار‌های آن‌ها شود.

جدیدترین مدل سرو یاسکاوا در نمایندگی های فروش سرو یاسکاوا وجود دارند و شما با مراجعه به مراکز فروش سرو یاسکاوا می توانید جدیدترین مدل سرو یاسکاوا ها را مشاهده کرده و با توجه به نیاز های خود و نوع کارایی آن‌ها بهترین سرو یاسکاوا را برای خود انتخاب کنید و یا با مشاهده‌ی کاتالوگ‌های موجود در سایت ایران یاسکاوا به راحتی می توانید از مدل جدید سرو یاسکاوا های موجود در نمایندگی های فروش سرو یاسکاوا اطلاع داشته باشید.

جدیدترین مدل سرو یاسکاوا

همانطور که میدانید با پیشرفت علم و تکنولوژی مدل جدید سرو یاسکاوا ها به مراتب از مدل‌های قبلی پیشرفته‌تر و بهتر خواهند بود و شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را خریداری کنید.

جدیدترین مدل سرو یاسکاوا کمترین جا را گرفته ولی کارایی بهتری دارند و کمترین انرژی را حین کار مصرف می‌کنند. مدل جدید سرو یاسکاوا در مراکز فروش سرو یاسکاوا برای شما به‌طورکلی توضیح داده می‌شود نحوه‌ی کار با آن و نوع عملکرد مدل جدید سرو یاسکاوا به شما آموزش داده می‌شود تا در حین کار با جدیدترین مدل سرو یاسکاوا به مشکل برنخورید.

ناگفته نماند که موتور های سرو یاسکاوا برای سالیان طولانی برای شما کار می‌کنند بدون اینکه کوچک‌ترین خطایی داشته باشند. در مدل جدید سرو یاسکاوا عملکرد دستگاه عالی تر و بهتر شده ولی نیاز است تا شما اصول استفاده از جدیدترین مدل سرو یاسکاوا را بدانید و خارج از ظرفیت از آن کار نکشید و به درستی از این محصول استفاده نمایید.

مراکز فروش سرو یاسکاوا در تمامی شهر‌های بزرگ ایران قابل مشاهده بوده و به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی و در کمترین زمان ممکن به این دستگاه دسترسی داشته باشید.

برای مشاهده و خرید مدل‌های جدید سرو یاسکاوا و آخرین مدل های سرو یاسکاوا می‌توانید به صورت مجازی یا حضوری به فروشگاه رسمی یاسکاوا در ایران مراجعه فرمایید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا دریافت مشاوره می‌توانید به شماره تلفن های درج شده در سایت تماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت بتوانید پاسخ‌های خود را دریافت نمایید و از خرید جدید ترین مدل‌های سرو یاسکاوا بهره‌مند شده و راضی باشید.

 

نتیجه گیری:

سرووموتورهای یاسکاوا اجزای ضروری در طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی صنعتی و رباتیک هستند، و از ویژگی های آن ها می توان به ارائه کنترل دقیق حرکت و سطح بالایی از دقت اشاره کرد. توانایی آن ها برای کار در سیستم های حلقه بسته و پاسخ سریع به سیگنال های کنترل، آنها را به یک انتخاب ایده آل برای کاربردهایی تبدیل می کند که نیاز به موقعیت و کنترل دقیق دارند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.